در حال بارگذاری ...

لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. معماری و طراحی /
  4. 7 ایده برای تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان
تصویر 7 ایده برای تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان

7 ایده برای تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان

تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان، در حالت کلی به عهده ی کارشناس طراحی یا آرشیتکت می باشد. اما در این پست سعی می کنیم، شما را اندکی با حال و هوای کار آشنا کرده و روش های مختلفی را معرفی کنیم. در این صورت درک شما، از تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان، بالا رفته و از مشاوره و تبادل نظر با طراحان، بهره ی بیشتری خواهید برد. 
این مسئله، زمانی برایتان، اهمیت بیشتری خواهد داشت که به سراغ بازسازی خانه یا محل کار بروید. در این هنگام، نوع نیازها و مطالبات شما مهم است، و اگر دید روشنی به تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان، داشته باشید، انتخاب شما راحت تر و طراح، زودتر به هدف می رسد.
برخی از اوقات، کاربری های ساختمان عوض می شود، مثلا قصد دارید، آپارتمانی کوچک را به فضای کار اختصاص دهید. یا قرار است در همان آپارتمان کوچک، زندگی کرده و به عنوان خانه و محل کار، با هم ادغام شود. پس لازم است، تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان با دقت بیشتری صورت گیرد، تا از شلوغی و کلافگی های احتمالی کاسته شود و محیط دلچسبی را برای رفع نیازهایتان فراهم نماید.
در تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان، برخی از کاربری ها می تواند، هم پوشانی داشته باشد.

1-    تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان در حالت کلی با پلان

پلان چیست؟ نقشه معماری که طراح، ترسیم می کند و جزئیات تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان را نشان می دهد. در واقع برشی افقی از واحد ساختمان می باشد.
قبل از اینکه، به سراغ تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان بروید، باید نیاز های خود را بشناسید و دسته بندی کنید. تعداد اتاق خواب، ابعاد اتاق نشیمن، ناهارخوری و آشپزخانه را پیش بینی کنید. با استفاده از ابعاد مبلمان استاندارد برای هر فضا، مساحت حدودی آن را پیدا خواهید کرد. تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان با تهیه نقشه پلان و اجرای جزئیات تیغه بندی و درها، میسر می شود. این فضا ها تغییر نکرده و متناسب با نیاز شما طراحی می شود.
اما گاهی ممکن است، فضای بزرگ یکدستی را داشته باشید. که در اصطلاح به آن پلان آزاد می گوییم. در اینصورت به کمک یک طراح داخلی می توانید، تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان را انجام دهید. در ادامه به شما چند تکنیک به همین منظور، پیشنهاد می دهیم.


تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان در پلان های آزاد

2-    تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان با  انواع پرده یا پارتیشن های جدا کننده

در بازار، پارتیشن های جداکننده در انواع و سبک های مختلف وجود دارد، با توجه به فضای تقسیم، نوعی از آن را استفاده کنید و فضا را بهبود بخشید. پرده ها نیز، گزینه ی خوبی به عنوان جداکننده ی فضایی می باشد. مثلا فضای خواب و محل کار را در با پرده مشخص نمایید.

 

 

 

 

 

 

 


3-    تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان با قفسه بندی

بین فضای نشیمن و محل کار را، قفسه بندی کنید. قفسه ها را می توان به عنوان عنصر دکوراتیو طراحی و انتخاب نمود یا کتابخانه ای کوچک ترتیب داد و از حداقل فضا، به صورت بهینه استفاده کرد. ارتفاع قفسه ها لازم نیست به سقف برسد، وقتی ارتفاع کمتری داشته باشند، به راحتی نور دو محیط فراهم می شود. قفسه ها می تواند شناور و قابل حمل باشد تا بعدا در فضای دیگری بتوان استفاده نمود.

 

 

4-    تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان به تهیه ی صفحه نمایش بزرگ 

برای دوستداران فیلم، استفاده از یک پروژکتور و به دنبال آن، پرده ی نمایش، انتخاب جذابی است. یه تصمیم فوق العاده برای تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان می باشد.

5-    تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان با رنگ بندی

وقتی پلان آزاد است و از کاربری های مختلف در کنار هم استفاده می شود، می توان رنگ ها را چاشنی طراحی کرد و با این روش ذهن شما تمایزی بین ساعات خواب و کار، پیدا می کند. رنگ های منتخب، باید از نظر روانشناختی، متناسب هر فضا باشد و در حالت کلی، ترکیبی یکنواخت ارائه نماید.

 

6-    تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان با لامپ های آویز

هر قسمت از فضای طراحی، نیاز به نور و روشنایی دارد. برای هر قسمت نورپردازی جدا در نظر بگیرید و تا جای امکان از لامپ های آویز استفاده نمایید. هنگام خاموش بودن آویز های نورانی، به نوعی ورود به فضا محدود شده و تفکیک فضایی صورت می گیرد.

7-    تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان با کمد شناور

بین فضاهای مختلف از کمد یا رگال لباس استفاده کنید. به جای انباشت لباس ها در انباری، روی یک میله آن ها را ساماندهی کنید و به عنوان جداکننده فضایی به کار ببرید.

با متخصص طراحی داخلی، مشورت کرده و از روش های بالا برای تقسیم بندی فضای داخلی ساختمان استفاده کنید. ایده های جدید و جذاب خود را با ما در میان بگذارید.
 

نظر خود را برای مطلب بنویسید