در حال بارگذاری ...

لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. حیاط و تراس /
  4. 7 نکته برای طراحی و نگهداری آسان تر فضای سبز
تصویر 7 نکته برای طراحی و نگهداری آسان تر فضای سبز

7 نکته برای طراحی و نگهداری آسان تر فضای سبز

وقتی صحبت از فضای سبز می شود، خانه های حیاط دار و بزرگ را به خاطر می آوریم! ولی واقعیت این است که در خانه و آپارتمان های کوچک مان هم می توانیم از طراوت یک باغچه به عنوان فضای سبز لذت ببریم. عمولاً تمایل داریم این فضای سبز بدون نیاز به نگهداری ما، زیبا و با طراوت بماند. خب این کار ممکن نیست اما نکاتی وجود دارد که می تواند به ما در نگهداری آسان تر از آن کمک کند. در این مطلب شما را بعضی از این نکات در مورد فضای سبز خانه یا آپارتمان آشنا می کنیم.

 

 

 

1.    چشم پوشی یا کم کردن میزان چمن

چمن نیاز به نگهداری مداوم دارد؛ کم کردن سطح چمن به معنای نگهداری، کوددهی و آبیاری کمتر است. ایده های مختلفی برای این منظور وجود دارد. می توانید بخش هایی از باغچه که پوشیده از چمن است را با طراحی فضایی برای استراحت یا نشستن جایگزین کنید. اگر به دکوراسیون سنگی علاقه مند باشید، می توانید از سنگ های طبیعی در بخش هایی از فضا استفاده کنید. با کم کردن چمن، هم نگهداری فضا راحت تر خواهد بود و هم  فضایی دنج و دوست داشتنی به وجود آورده اید. 

 

 

2.    کاشت گیاهان مقاوم با نگهداری کمتر

قبل از هر چیز توجه داشته باشید گیاهانی انتخاب کنید که با شرایط آب و هوایی شما سازگار باشند. در این صورت به توجه کمتری نیاز خواهند داشت. برخی از گیاهان مقاومت خوبی به کم آبی یا نور کم دارند. این موارد گزینه های مناسب تری ببدین منظور هستند. گیاهانی مانند فیکوس بنجامین، نخل های آپارتمانی مقاومت خوبی دارند.

 

 

 

3.    یک آبنمای ساده بین فضای سبز

ممکن است داشتن آبنما به نظر سخت بیاید، اما مدل های ساده ای وجود دارد که نگهداری آسان تری هم دارند. مهم این است فضای سبزتان را با آب زنده تر و زیباتر کنید. نه تنها جریان آب احساس زندگی و طراوت بیشتری می بخشد، بلکه صدای دلنشین آن، لذت داشتن فضای سبز را چندین برابر می کند.

 

 

 

 

4.    فضای سبز یا فضای استراحت!

اگر فضای سبز را برای استراحت می خواهید، می توانید بخشی از آن را برای قرار دادن یک تاپ یا مبلمانِ راحت در نظر بگیرید. یک درخت سایه انداز مانند بید مجنون می تواند انتخاب خوبی برای این فضا باشد. اگر فضای سبزتان را در تراس طراحی می کنید، یک فضای دلنشین و دنج را می توانید به منزلتان اضافه کنید که از خستگی های روزمره می توانید به راحتی آن پناه ببرید.

 

 

 

5.    فضای سبز مدرن و مینیمال

سبک مینیمال به سادگی مشهور است. بنابراین نیاز نیست خیلی شلوغش کنید! کمی فضای سبز با طراحی ساده و تأثیرگذار به همراه مبلمانی ساده آن را تکمیل خواهد کرد. در این حالت می توانید فضای سبز کوچک و محدودی داشته باشید و گیاهان کمی را نگهداری کنید. اما بدین معنا نیست که فضا زیبا نباشد یا احساس فضای سبز کاملی را به شما ندهد. می توانید کیفیت فضا را در تصویر زیر ببینید.

 

 

6.    فضای سبز بوته ای!

اگر نمی خواهید درگیر نگهداری زیاد از گیاهان فضای سبز منزلتان باشید، می توانید به سراغ کاشت بوته ها بروید. بسیاری از بوته ها در تمام فصول سبز هستند و نیاز به نگهداری خاصی ندارند، اما گیاهان فصلی نیازمند آبیاری و محافظت زیاد هستند. بدین ترتیب یک فضای سبزتر و ساده تر خواهید داشت.

 

 

7.    فضای نشیمن دلنشینی در فضای سبز 

اگر ابعاد فضای سبز به شما اجازه می دهد که یک فضای نشیمن در فضای باز داشته باشید، فرصت را از دست ندهید! مطمئن باشید که یک فضای نشیمن دنج و آرام بخش خارج از محیط بسته منزل، یکی از دوست داشتنی ترین بخش های خانه خواهد بود. می توانید از درختان سایه انداز و چمن استفاده کنید؛ با سلیقه خود میز و صندلی یا مبلمانی را در آن قرار دهید و هر آن چه در ذهنتان دارید، پیاده کنید. 

 

 

 


 

 

نظر خود را برای مطلب بنویسید