در حال بارگذاری ...

لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. گل و گیاه /
  4. چه طور برای گل‌وگیاه‌ها در دکوراسیون خانه جایی پیدا کنم؟
تصویر چه طور برای گل‌وگیاه‌ها در دکوراسیون خانه جایی پیدا کنم؟

چه طور برای گل‌وگیاه‌ها در دکوراسیون خانه جایی پیدا کنم؟

فرق هست میان گذاشتن گلدان در خانه، برای این‌که خودش قشنگ است؛ و نقش دادن به آن در طراحی، برای این‌که دکوراسیون قشنگ‌تری بسازد. بیایید درباره‌ی دومی حرف بزنیم.
گیاهان گلدانی طراوت و شادابی را به خانه می‌آورند. علاوه بر این به تصفیه‌‌ی هوا‌‌ی داخل کمک می‌کنند و معروف است که استرس را هم کاهش می‌دهند. انتخاب گیاهانی که حال و هوایی خاص پدید می‌آورند، جانمایی آن‌ها در نقاط کانونی، و انتخاب گلدان‌های مناسب برایشان، به این گیاهان نقش تزئینی می‌دهد و باعث می‌شود عضوی فعال در دکوراسیون باشند.
اتفاقا گیاهان کاربرد زیادی هم در دکوراسیون  دارند و ابزاری قوی برای طراحی به حساب می‌آیند. آن‌ها می‌توانند مثل یک اثر هنری، تکه‌‌ای از مبلمان یا هر قطعه‌‌ی دیگری از دکوراسیون عمل کنند؛ هم می‌شود به چشم شاخصه‌‌ی اصلی فضا دیدشان، هم جزئیات تکمیلی لحظه‌‌ی آخر و  بازهم بیش از این‌ها.
در بخش نخست رشته مطالبی درباره‌ی گل‌های آپارتمانی، به جانمایی گیاهان از منظر طراحی داخلی می‌پردازیم.( نیاز به گفتن ندارد: در جانمایی نهایی هر گیاه البته باید نیازهای زیستی‌اش هم در نظر گرفته شود.)

تغییر دکوراسیون با چیدمان گلدان در خانه

15 گیاه آپارتمانی مقاوم


پیشنهاد اول: ساختن کنج گیاهی

این روش مخصوصا وقتی که گیاهان زیادی داشته باشید کارامد می‌شود. چون تعداد زیادی گل‌وگیاه  پراکنده اتاق را شلوغ و نامنظم نشان می‌دهند و رسیدگی به آن‌ها هم دشوار می‌شود. اما با کنار هم جمع کردنشان در یک گوشه، می‌توانید آن قسمت را به یک نقطه‌‌ی کانونی چشم نواز تبدیل کنید. در آن گوشه هم می‌توانید روی لبه‌‌ی پنجره  بگذاریدشان و هم روی قفسه و پایه‌هایی که با این منظور خریده یا ساخته باشید.


گیاهان گوشه را در شکل‌ها و رنگ‌ها و اندازه‌های گوناگون انتخاب کنید تا پویایی و کنتراست ایجاد شود و مثل یک توده‌‌ی سبز به نظر نیایند.
برای این که به شکلی از نظم دست پیدا کنید یک تِم برای گیاه‌ها در نظر بگیرید: مثلا گیاهان گلدار( لازم نیست همزمان گل بدهند.) یا گیاهان برگی آبدار(گوشتی)
حتی می‌توانید چند کنج گیاهی در خانه داشته باشید. یکی در هر اتاق.مخصوصا که گل‌وگیاه‌ها ارائه دهنده‌‌ی فرصتی برای پر کردن کنج‌های قناسی هستند که با هیچ مبلمان دیگری جور در نیامده‌‌‌اند و هدر رفته فرض می‌شوند. یک دسته گل‌وگیاه‌های رنگارنگ شاید کاری کنند که مدت‌ها چشم از این فضای بازیافته بر ندارید.


 پیشنهاد دوم:استفاده از گیاهان به عنوان نگهدارنده‌‌ی کتاب در قفسه‌های خلوت غمگین

اگر قفسه‌های کتابتان هنوز جای خالی زیادی دارند که نمی‌دانید آن را با چه چیزی پر کنید، گلدان‌هایی را با فاصله  بین کتاب‌ها بگذارید. هم آن‌ها را نگه می‌دارند و هم جلوی خالی به نظر رسیدن قفسه را می‌گیرند. به عنوان لایه‌‌ی تکمیلی مبلمان: برای پر کردن قفسه‌ها و نگهداشتن کتاب‌ها.

گیاهان کوچکی مثل درخت دوستی(گیاه یشم)، سرخس برگ شمشیری ، عشقه یا پوتوس برای این منظور مناسب‌‌‌اند. آن‌ها را در گلدان‌هایی بگذارید که به دکوراسیون بیایند. فقط موقع آب دادن حواستان به کتاب‌ها باشد.


اگر قفسه کتاب ندارید می‌توانید از طبقه‌های نصب شده به دیوار حمام، اتاق خواب یا هر جای دیگر در خانه هم استفاده کنید. گیاهان به هر فضایی رنگ و رو می‌دهند.


پیشنهاد سوم:گل‌وگیاه هایتان را به جای پارتیشن جدا کننده استفاده کنید.

اگر یک اتاق بزرگ جادار در خانه پیدا می‌شود، یک میز باریک یا نیمکت هم پیدا کنید و گیاه‌ها را روی آن بگذارید. همین مجموعه می‌تواند اتاق را تقسیم کند و آن را پرتر هم نشان بدهد. با صرف کمی وقت و هزینه‌‌ی بیشتر جداساز‌های خلاقانه‌‌‌‌تری هم می‌شود ساخت. مثلا یک قفسه‌‌ی پر از گل که وسط اتاق جا گرفته و آن را مرزبندی می‌کند.

گیاهان رنگارنگ مثل برگ نمدی‌ها(ابوتیلون) و گل کوزه‌ای ودرفش گیاه می‌تواند این پارتیشن را به یک نقطه‌‌ی کانونی رنگارنگ تبدیل کند.
اگر اتاق شما خیلی بزرگ نیست باز هم می‌توانید گل‌ها را روی صندلی یا نیمکت جمع و جوری بگذارید، اما این دفعه آن را در جایی قرار دهید که بیشتر کانون باشد تا جداکننده.


پیشنهاد چهارم:مبلمان را روبه گیاهان بگردانید و یک مرکز توجه گیاهی در اتاق بسازید.

مخصوصا اگر اتاقتان چشم انداز خارجی ندارد،  جمع کردن مبلمان پیرامون یکی دو گیاه خانگی فضا را روشن‌‌‌‌تر و سرزنده‌‌‌‌تر می‌کند.


قلب میز: گل‌های چیده شده دوست داشتنی اما زودگذرند. در حالی که گلدان‌ها می‌توانند مدت مدیدی زنده بمانند و مرکز گرد آمدن مبلمان باشند. آن‌ها  روی میز قهوه خوری یا ناهارخوری بگذارید تا جزء زنده و سرحال دکوراسیون باشند.

گیاهان آپارتمانی بزرگ مثل انجیر ربابی و نخل بهشتی و گل یوکا( زنگوله‌‌ای ) نقاط کانونی جالب توجهی خلق می‌کنند. یک درختچه به اتاق بلندی و شکوه می‌دهد. درباره‌ی این که درختچه ها و گلدان‌های بلند در طراحی نشیمن‌های بزرگ چه اهمیتی دارند این‌جا  (شماره‌ی9) نکته‌ای گفته‌ام.


 پیشنهاد پنجم:گلدان‌ها را بالای کابینت بگذارید تا فاصله‌‌ی موجود را پر کنند.

در صورتی که کابینت‌های بالایی آشپزخانه‌‌ی شما با سقف فاصله دارد، گیاهانی را بر روی کابینت‌ها بگذارید و این فضای اغلب بی استفاده را با سرسبزی به زندگی برگردانید. گذاشتن گیاه در این ارتفاع چشم‌ها را به سمت بالا جذب می‌کند.

یک گیاه رونده مثل انجیر پاکوتاه  یا گل مومی را هم بالای کابینت کناری، در سمتی بگذارید که در ندارد.


پیشنهاد ششم:گیاهان بزرگتر را روی پایه‌‌ی گردان(چرخ دار) قرار دهید تا درخانه دوره بیفتند.

جابه جایی گلدان‌های بزرگ در حالت عادی دشوار است. در حالی که با این پایه‌ها به راحتی می‌شود آن‌ها را در هرجای اتاق گذاشت که هوا را بهتر کنند. یا در میهمانی‌ها به گوشه‌‌ای منتقلشان کرد که توی دست و پا نباشند. یا روز آن‌ها را جلوی پنجره آفتابگیر بالکن گذاشت.


گل و گلدان‌ها وقتی کنار هم جمع می‌شوند یک باغچه‌‌ی داخلی شکل می‌دهند و جاذبه‌‌ی بیشتری دارند. مثل یک کلکسیون. ضمن اینکه با جمع شدن رطوبت در آن نقطه، سرحال‌تر می‌مانند. برای جابه جا کردن مجموعه هم می‌شود از میز و پایه‌‌ی چرخ دار بهره برد.


 پیشنهاد هفتم:از گل‌وگیاه‌ها برای برجسته کردن تابلوهای نقاشی یا عکس استفاده کنید.

انگار  گل میخ!‌هایی باشند  قرارگرفته روی میز کنسول یا نیمکتی زیر یک اثر هنری دیواری، تا نگاه اول به آن‌ها جلب شود( که انگار خبری هست.) از آن‌ها بالا برود  و در مرحله‌‌ی بعد روی تابلو توقف کند.گذاشتنشان روی یک صندلی همان اثر را به شکل ملایم‌‌‌‌تری ایجاد می‌کند.

 


اگر یک تاقچه یا شومینه دارید، در گذاشتن گیاه روی آن تردید به دل راه ندهید.گیاهان به تاقچه یا پیش بخاری خیلی می‌آیند. می‌شود آن‌ها را تنهایی یا در کنار وسایل زینتی دیگر گذاشت.
از آن جایی که با سنگ یا آجر هم طبیعی و سازگار جلوه می‌کنند، جلوی شومینه‌‌ی خاموش هم می‌شود گذاشتشان.


پبشنهاد هشتم: با گیاهان تکی مثل تندیس‌های سبز برخورد کنید.

 گل‌وگیاه‌ها را به چشم مجسمه‌های زنده‌‌ای ببینید که از ظرف نگدارنده شان سرک می‌کشند و تحرکی را در اتاق ایجاد می‌کنند که چیزهای دیگر از عهده اش بر نمی‌آیند.

 حتی می‌توانند یک اثر هنری  آویز یا دیواری باشند  تا فضای مرده را با شکل‌ها و رنگ هایشان پر کنند. ضمنا این  دو گونه ، مخصوصا آویزها در فضاهای کوچک هم جایی را تنگ نمی‌کنند. دیواری‌ها هم برای خودشان  یک تابلوی هنری‌‌‌اند مثل این سرخس شاخ گوزنی. یک دکور مینیمال دیواری بر فراز تخت‌خواب که روحیه بخش است.   


  خلاصه این‌که گیاه‌ها  در طراحی می‌توانند پرکننده باشند، یعنی کنج ، بالای کابینت یا قفسه‌ی خالی را سروسامان بدهند. می‌توانند تعیین کننده‌‌ی مرز(پارتیشن) یا مرکز چیدمان باشند، می‌توانند تکمیل کننده‌‌ی تزئینات تاقچه و دیوار باشند، یا اینکه خودشان تزئین مستقلی برای کف( گلدان‌های چرخدار)، سقف(گیاهان آویز) و دیوار باشند. درباره‌ی تزئین با این دوتای آخر، یعنی گل‌وگیاه‌های آویز و دیواری، در آینده بیشتر صحبت می‌کنیم.

منبع:wikihow.com

نظر خود را برای مطلب بنویسید