در حال بارگذاری ...

لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. گل و گیاه /
  4. 18 ایده‌ی درخشان باغچه‌ی عمودی برای فضاهای محدود
تصویر 18 ایده‌ی درخشان باغچه‌ی عمودی برای فضاهای محدود

18 ایده‌ی درخشان باغچه‌ی عمودی برای فضاهای محدود

چه طور باغچه داشته باشیم وقتی زمین نداریم؟  در یک جای جمع‌و‌جور باید از هر سطحی که داریم استفاده کنیم. فرقی ندارد گسترده باشد یا ایستاده. دیوار باشد یا سقف.
باغ عمودی اسم یک چیدمان محبوب گل و گیاه است که با چیدن  گلدان‌ها و جعبه‌های گل در ردیف‌های عمودی، به شکل آویختن یا نصب کردنشان از یک دیوار یا سازه‌ای مستقل، از فضای حیاط‌های کوچک استفاده‌‌‌ی بهینه می‌کند. این مدل باغچه برای پاسیوها، بالکن‌ها و تراس‌های شهری هم مناسب است. و به کار سروسامان دادن گیاهان کوچک در باغ‌ها هم می‌آید.
سبزیجات، گیاهان دارویی و گل و گیاه‌های تزئینی زیادی هستند که قابلیت کاشت به این شکل را دارند. فقط باید حواسمان باشد که به اندازه‌‌‌ی کافی کوچک باشند و  با  رشد بیش از حد جعبه را سنگین و جای بقیه‌‌‌ی گل‌ها را تنگ نکنند. این گیاهان بیشتر از بقیه متداول‌اند:
گیاهان گوشتی( مثل کاکتوس)
گیاهان دارویی مثل پونه‌‌‌ی کوهی، ریحان و نعنا
سبزیجات سالاد مثل کاهو
 کدو سبزو لوبیاسبز
گل‌هایی مثل اطلسی رونده و  شمعدانی عطری
توت فرنگی
انواع گوجه
فلفل‌های تند
سرخس ها
اگر باغچه‌‌‌ی عمودی نظر شما را به خودش جلب کرده، این هجده ایده‌‌‌ی کاربردی را ببینید.

چه طور برای گل‌وگیاه‌ها در دکوراسیون خانه جایی پیدا کنم؟

7 نکته برای طراحی و نگهداری آسان تر فضای سبز

الف)تکیه بر نرده و دیوار

1. باز استفاده از بطری‌های پلاستیکی

این یک ایده‌‌‌ی دوست‌دار محیط زیست محسوب می‌شود. چرا که راه خوبی برای دور نینداختن بطری‌های پلاستیکی است. معنی‌اش این است که قرار نیست بروید و به قصد باغچه درست کردن بطری بخرید! برای تبدیل بطری به گلدان، باید یک کناره‌‌‌ی آن را  برای جا دادن خاک و گیاهان جدا کنید. بعد در هر سمت بخش جدا شده یک سوراخ ایجاد کنید و در امتداد آن بخش کامل را هم سوراخ کنید تا طناب‌های باغ را بشود از آن‌ها رد کرد. بطری را با گره‌های درشتی که به طناب می‌زنید در جای خودش نگه دارید. چند سوراخ دیگر هم در سمتی که کامل است( و قرار است کف گلدان باشد) برای خروج آب درست کنید. بعد یک ردیف سنگ ریزه بریزید، روی آن را با خاک یا خاک برگ  پر کنید و دست آخر دانه‌ها یا جوانه‌ها را در خاک بکارید. وقتی یک مجموعه‌ی بطری و طناب درست شد آن را از تکیه‌گاه‌های مطمئنی مثل نرده یا میخ‌های کوبیده به دیوار بیاویزید. چیدمان بطری‌ها ممکن است ردیفی باشد یا مثل تصویر یکی در میان که با  تغییرمحل گره‌ها در هر جفت طناب درست شده است.


2.  پاپوش دوختن برای گل‌ها

این دفعه کار بدی به حساب نمی‌‌‌‌آید. چون در واقع برای پاپوش‌های کهنه گل کاشته‌‌‌‌اید. چکمه‌های لاستیکی میخ شده به در یا حفاظ یک باغ عمودی جالب و بامزه درست می‌کنند. چکمه‌های قد و نیم‌قد و رنگ رنگی بچه‌ها بهترین جایگزین برای گلدان‌های زیر و درشت است. یادتان نرود که کف کفش را هم مثل هر گلدان دیگری باید سوراخ کنید. وگرنه خاک آن تبدیل به لجن می‌شود.


3. جاجورابی پر از گل

پاکت‌های پارچه‌‌ای که معمولا برای نگهداری کفش و لباس تهیه می‌شوند( به اسم شلف پارچه‌‌ای دیواری و جاجورابی معروفند.) هم می‌توانند محفظه‌‌ای ارزان برای باغ بلند خانگی باشند. آن‌ها را با پیچ و رول پلاک به دیوار ببندید.(چون بعد از ریختن خاک سنگین می‌شوند.) طبق معمول کف جیب‌ها را با سنگریزه و بالای آن را با خاک و خاک برگ پر کنید. گیاهان همرنگ را به ردیف یا به ستون بکارید تا مجموعه منسجم به نظر برسد.


4. باز استفاده از صندوق میوه‌های چوبی

صندوق‌های میوه یکی از  ساده‌‌‌‌‌ترین و به دردخورترین جعبه‌ها برای باغ عمودی‌‌‌‌اند. آن‌ها را می‌توانید مجانی یا با قیمت خیلی کم از میوه فروشی محل بگیرید. باغ صندوقی را می‌شود به نرده یا دیوار تکیه داد که باعث می‌شود گزینه‌‌‌ی مناسبی برای مستاجران و افرادی که دوست ندارند با دریل به جان دیوارهای نما بیفتند؛ باشد. صندوق را با گیاهک و گل‌های کوچک پر کنید. می‌توانید چوب را رنگ نزنید که همان ظاهر طبیعی‌اش را داشته باشد یا لاک تیره بزنید تا طبیعی‌تر دیده شود. می‌توانید هم آن را به رنگ‌های شاد و پاستلی در بیاورید.


5. سبزی سبزکردن

جعبه‌های چوبی این عکس که جنسشان از همان چوب صندوق میوه است؛ خیلی خوب با نرده‌‌‌ی پشت سرشان جور شده‌‌‌‌اند و باغ سبزیجات شیکی ساخته‌‌‌‌اند. این جعبه‌ها دست‌سازند و با طناب‌های کنفی ضخیم به نرده بسته شده‌اند.


6.گلدان‌های دیوارکوب

جعبه‌های توی عکس گلدان‌های دیواری آماده هستند. اما ساختن آن‌ها هم کار سختی نیست. این گلدان‌ها باغ را به سبک روستیک در می‌آورند. آن‌ها را با نبشی و رول پلاک می‌توانید به دیوار محکم کنید. زیبایی رویایی  این عکس با ترکیب رنگ سفید و بنفش گل‌ها و سبز سرخس به دست آمده است.


7.فانتزی‌های خلاقانه

این عکس به ما می‌گوید که چه طور می‌شود یک باغچه‌‌‌ی عمودی را به یک دیوار شاخص تبدیل کرد. البته ایده‌اش بیشتر مناسب ویلا و خانه باغ‌ها یا کافی شاپ است. جعبه‌هایی با شکل‌های مختلف به دیوار نصب و خود دیوار را که مثل تخته سیاه است با نقاشی گل‌های رنگارنگ پر کرده. اگر می‌خواهید دیوار شما هم این شکلی باشد، یک دیوار روبه جنوب که نور خوبی بگیرد انتخاب و آن را رنگ آمیزی کنید. قفسه‌‌‌ی گل‌ها را با تکه چوب‌هایی به ضخامت 4 و عرض حدودا 10 سانتی متر درست کنید. لازم نیست طول چوب‌ها را اندازه بگیرید و برش بزنید. چون اصلا قرار نیست جعبه‌ها متقارن باشند و شکل مشخصی داشته باشند.( از چوب‌های اضافی توی خانه و باغ هم می‌شود استفاده کرد.) آن‌ها را به دیوار نصب کرده و درونشان گل‌های کوچک قرار دهید. برای اینکه خاک گل‌های از جعبه بیرون نریزد دور آن را با پوشال مهار کنید. مثل عکس جلوه‌‌‌ی طبیعی دارد. می‌شود هم گل‌ها را داخل پلاستیک‌های سوراخ دار گذاشت، ولی ظاهرشان به این خوبی نمی‌شود. دست آخر هم دور قاب ها با گچ گل و بته بکشید.


8. دیوار سبز واقعی با گیاهان رونده

اگر می‌خواهید دیوار سبزتر از چیزی باشد که با گلدان و سبزیجات درست می‌شود، باید از گیاهان رونده مثل تاک و نیلوفر و گل‌های همیشه سبز پایا مثل سوسن و زنبق و همیشه بهار در جعبه‌هایی متصل به دیوار یا نرده و توری‌هایی جلوی آن استفاده کنید.

ب)به جزدیوار

9. حصار حصیری

 اگر دیوار یا نرده‌‌‌ی نورگیر در خانه پیدا نمی‌شود از حصار‌های لوزی بافت آلاچیق هم می‌توانید استفاده کنید. حتی اگر هم دیوار داشته باشید شاید بخواهید رطوبت از آن دور بماند و دیواری با گچ‌های طبله کرده را دوست نداشته باشید. در این صورت هم این مدل نرده‌ها انتخاب خوبی هستند. ساختار شبکه‌ای آن‌ها هم برای رشد گیاهان رونده و هم برای آویختن گلدان وسبد گل مناسب است.  ضمن اینکه می‌توانید گلدان‌های قلاب شده را به سادگی باز کنید و همراه با تغییر جهت آفتاب از این رو به آن روی حصار ببندید.


10. استفاده از شبکه‌های مش مدرن

اگر جعبه‌های چوبی با ظاهر روستیک یا حصارهای لوزی  با ظاهر کلاسیک را نمی‌پسندید، یک توری سیمی ضخیم( مش میلگرد) ظاهر مدرن تر و مینیمال‌‌‌‌‌تری دارد. گیاهان رونده را مستقیم به شبکه ببندید. یا گلدان‌ها را با بست و قلاب به آن وصل کنید. قوطی‌های خالی شیر خشک و رب گوجه گلدان‌های مناسبی برای شبکه فلزی هستند.


11. احیای نردبان

اگر یک نردبان با پله‌‌‌ی مسطح دارید که مدت هاست از کنج انبار تکان نخورده، وقتش رسیده که از آن پلکان بهشتی درست کنید. برای این منظور، کافیست که آن را به دیوار تکیه دهید و گلدان‌های کوچک و بزرگ را روی پله هایش بگذارید یا در صورت امکان از آن آویزان کنید. نردبان‌های دوطرفه‌‌ای که روی پله‌های دو طرفشان تخته چوبی افتاده باشد عمق مناسب‌‌‌‌‌تری به دست می‌دهند. اگر خواستید نردبان را رنگ کنید، می‌توانید از رنگ‌های فیروزه‌‌ای یا خردلی استفاده کنید که با خاک و گیاه هماهنگ و در عین حال چشم نوازند. یا از رنگ‌های طوسی و سفید که خنثی‌‌‌‌اند و خودشان را در شاخ و برگ گم می‌کنند.


12. باغچه‌‌‌ی قفسه‌‌ای

قفسه و کابینت چه کم از نردبان پوسیده دارند؟
قفسه کتاب یا کابینت قدیمی و از مد افتاده را از خانه بیرون ببرید و طبقه‌هایی با جعبه‌های گل را به آن الحاق کنید. یک قفسه‌‌‌ی فلزی مثل این یکی کاملا ایده آل است. چون می‌شود سبدهای گل را هم از ریل هایش آویزان کرد. به قفسه‌های چوبی لاک و به قفسه‌های فلزی ضدزنگ بزنید. چرا که این قفسه‌ها مبلمان داخل خانه هستند و در معرض رطوبت و هوای آزاد می‌پوسند.

13. زنده کردن دراور و کشوی کهنه

کشوهای قدیمی باغ‌های افسونگری از آب در می‌آیند. اگر کمدتان را دور انداخته‌‌‌‌اید می‌توانید یکی از سمساری تهیه کنید. شاید لازم باشد اول  نمای چوب را رنگ یا لاک بزنید تا از فرسایش بیشتر درامان بماند. کشوها را کم و زیاد بیرون بکشید تا جعبه‌های گل عمق‌های متفاوتی داشته باشند. بعد آن‌ها را با خاک و گل پر کنید. گل توی عکس سرخس است.

ج)باغچه‌های معلق

14.باغ‌های عمودی خود ایستا

لازم نیست حتما نرده یا دیوار آزاد داشته باشید که باغچه را به آن تکیه دهید. اگر جا پیدا شود، باغچه می‌تواند یک ساختار خود ایستا داشته باشد.
 مثلا گلکاری و کاشت سبزی در لوله پلیکا راه پرطرفداری است. توی عکس از بامبو استفاده و حفره‌های بزرگی در یک سمت آن بریده شده‌‌‌‌اند. بامبو در صورتی که در دسترس باشد جایگزین ایده آلی برای لوله پلیکا در چنین طرح‌هایی است. به خصوص که طبیعی  و با باغ هماهنگ است و به محیط زیست آسیب نمی‌رساند.


15.ناودان‌های سبز

 اما وقتی بامبو دم دست نیست، پروفیل‌های مختلف مورد استفاده برای ناودان( ناودانی سبک و نیم لوله‌ها که بیشتر برای ساختمان‌هایی با سقف شیبدار کاربرد دارند.) هم می‌توانند باغ عمودی بشوند. به خصوص که بست‌های استاندارد خودشان برای بسته شدن به دیوار موجود است. اگر تکیه گاه مناسبی برایشان پیدا کنید، از استحکام کافی برای نصب به شکل معلق هم برخوردارند. کمی به آن‌ها شیب بدهید تا آبیاری راحت تر انجام شود. و سوراخ‌هایی هم برای زهکشی کف ناودان‌ها درست کنید. در نتیجه‌‌‌ی اینکار مقدار زیادی آب نصیب ردیف‌های پایینی می‌شود. ناودان‌ها هم برای کاشت گل‌های گلدانی مناسب‌‌‌‌اند و هم از عهده‌‌‌ی کشت سبزیجاتی مثل کاهو بر می‌آیند. رنگ سفید می‌تواند ناودان و گیاهان داخلش را از گرمای آفتاب تابستان تا حدی حفظ کند. اما اگر آن را جای سایه گیری نصب کرده‌‌‌‌اید، می‌توانید از همان رنگ نما برایش استفاده کنید.

16. هیدروپونیک خانگی

هیدروپونیک( آب کِشت) روشی برای رویاندن گیاهان در آب بدون خاک است. حسن این روش در آن است که بذرهای زاید و هرز علف‌هایی که قوت خاک را می‌گیرند در آن حذف شده‌‌‌‌اند و آب به شکل بهینه‌‌ای مصرف می‌شود. این روش حتی ممکن است به تولید گیاهان بزرگتر و سالم‌‌‌‌‌تری بینجامد. کود و مواد مغذی و هرچه که گیاهان به آن نیاز دارند مستقیما به آب وارد می‌شود.
برای آن که یک باغ عمودی ساده‌‌‌ی هیدروپونیک بسازید، سوراخ‌هایی در طول یک لوله‌‌‌ی پی وی سی ایجاد کنید تا گیاهان به آن بند شوند. لوله‌های را شبیه به مسیری که در عکس دیده می‌شود سرهم کنید و به دیوار یا نرده ببندید. بعد یک پمپ شناور را در سطلی پر از آب و ترکیب مواد مغذی قرار داده و آن را  با یک ناودان به انتهای بلندترین لوله متصل کنید. پمپ آب را به ابتدای باغ عمودی می‌فرستد و جاذبه آن را در شبکه به گردش در می‌آورد و به گیاهان می‌رساند. یک ناودان دیگر به انتهای پایین‌‌‌‌‌ترین لوله ببندید تا آبی که گیاهان جذب نکرده‌‌‌‌اند را به سطل بازگرداند.

17. باغ گل معلق

این روش یکی از زیباترین نتایج را دارد. چند ردیف از گلدان‌ها و سبدهای آویز مملو از گل‌های رنگارنگ که از قلاب‌های دیواری یا ریل‌های سقفی و دیواری آویخته‌‌‌‌اند. برای جذابیت بیشتر باغ‌های دوقلو در ارتفاع‌های متفاوت بسازید. بسیاری از گل‌های مثل گل گوشواره( فوشیا)  و اطلسی و شمعدانی برای آیختن مناسب‌‌‌‌اند. گل‌های هم رنگ یا نزدیک بهم را انتخاب کنید یا آن‌هایی را که یک طیف رنگ- مثلا رنگین کمان- را می‌سازند.


18. نوستالژی‌های امروزی

دست آخر هم می‌توانید روش‌های مختلف ساخت باغ بلند و عمودی را طوری در کنار هم استفاده کنید که باغتان طراحی شده به نظر بیایدو یک چیدمان التقاطی مد روز درست کنید. مثلا  در باغچه‌‌‌ی توی عکس گلدان‌هایی با مصالح و مدل‌های مختلف وجود دارند. از گلدان‌های آویز که این روزها خیلی پرطرفدار شده‌‌‌‌اند گرفته تا محفظه‌های فلزی که به محیط ظاهر عصر انقلاب صنعتی را می‌دهند. کلید بازآفرینی چنین قابی استفاده از تلفیق مصالح، شکل‌ها و ساختار هاست. کنار هم نشاندن شیوه‌های جورواجور مثل نردبان چوبی، سطل فلزی، گلدان آویز، تراریوم شیشه‌‌ای و گلدان سرامیکی.
اگر می‌توانید، محفظه‌های گیاه را جلوی نرده، دیوار آجری یا پنجره‌‌ای نصب کنید تا یک عنصر صنعتی به طراحی اضافه شده باشد. علف و چمن، گیاهان دارویی و کاهو برای این مدل باغ دیواری مناسب ترند. گیاهان گلدار از صنعتی بودن ترکیب کم می‌کنند و آن را لطیف تر جلوه می‌دهند.
باغ‌های عمودی  که ازشیوه‌های تزئین و طراحی دیوار، چه دیوارهای خارجی مثل حیاط و بالکن و چه داخلی مثل پاسیو به حساب می‌آیند، علاوه بر زیبایی، کیفیت هوای خانه را بالا می‌برند و از آنجایی که بیشتر سبزیجات برای کاشت به این شکل مناسبند، به ما کمک می‌کنند که بخشی از موادغذایی خانگی خودمان را تولید کنیم.
شما هم می‌توانید ایده‌ی باغچه‌های دیواری دست سازتان را با ما به اشتراک بگذارید. یا اگر با خواندن نوشته‌ی امروز تازه تصمیم به ساختشان گرفته‌اید، نسخه‌ی پارسال ایده‌های ما را هم ببینید.

منبع:upgardener
نویسنده: April Foot

نظر خود را برای مطلب بنویسید