لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید. جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. دیگر فضاها /
  4. راه‌هایی برای سرو سامان دادن به فضای ورودی با هر قد و اندازه
تصویر راه‌هایی برای سرو سامان دادن به فضای ورودی با هر قد و اندازه

راه‌هایی برای سرو سامان دادن به فضای ورودی با هر قد و اندازه

فضای ورودی اولین جایی است که به محض وارد شدن به خانه می‌بینیم. چه خودمان و چه مهمان‌ها. بنابراین لازم است که زیبا باشد. آن وقت همین فضای ورودی آخرین جایی هم هست که وقتی از خانه بیرون می‌زنیم از آن رد می‌شویم. پس یک سری از وسایلی که روزانه همراه می‌بریم را باید همین جا دم دست بگذاریم: کفش و کلاه و کلید و کیف پول هر وسیله‌‌ای که فقط بیرون از خانه لازم داریم. برای برداشتن این وسایل نباید معطل شویم. و قرار شد که ورودیمان زیبا هم باشد. پس مرتب بودن آن هم از جنبه‌‌‌ی عملکرد و هم جلوه‌ی ظاهری ضرورت زیادی پیدا می‌کند. در نوشته‌‌‌ی امروز می‌گوییم که مبلمان ضروری هر مدل هال ورودی چیست و چه طور می‌تواند منظم‌‌‌‌‌تر باشد؟

10 نکته در طراحی دکوراسیون راهروها

5 قدم مهم برای داشتن انباری مرتب


کلید نظم در این است که هر چیزی جای خودش را داشته باشد. بنابراین یک لابی  مستقل با کفش‌کن  و کمد نصبی که برای  وسایل هر عضو خانواده به علاوه‌‌‌ی مهمان یک قفسه‌‌‌ی جدا دارد؛ ایده‌آل‌‌‌‌‌ترین شکلی است که می‌توانیم دم در تصور کنیم. اما خب، در نهایت  به جای این لابی رویایی یک فضای کوچک نصیب بیشترمان می‌شود. یک نصفه دیوار خالی در یک کنج یا یک راهروی باریک.  تازه بعضی وقت‌ها همان هم وجود ندارد و در که بازشد نشیمن مستقیم جلوی چشممان سبز می‌شود. طوری که ندانیم کفشمان را کجا در بیاوریم. خیلی از مردم به خاطر همین کوچک بودن و دشواری اجرای ایده‌های دکوراسیون و رعایت سبک طراحی، به آن بی توجهی می‌کنند. در صورتی که راه طراحی هیچ وقت بن بست نیست.  ورودی هر سرو شکلی که داشته باشد، یا نداشته باشد؛ امروز قصد داریم به جای بهتری تبدیلش کنیم. حتی اگر شده ایده‌‌‌ی ما در حد یک تغییر رنگ دیوار برای دلباز کردن آن باشد.


0) مبلمان ضروری در هال ورودی: آینه+یک سطح+پادری

 اول ببینیم  وجود کدام مبلمان نزدیک در ورودی ضرورت دارد:یک آینه که حتما باید باشد. بالاخره قبل از بیرون آمدن از خانه عادت داریم یکبار دیگر سر و وضع خودمان را بررسی کنیم. بهتر است که آینه قدی باشد اما آینه‌های کوچکتر که در تراز چشم نصب شده باشند هم تا حد زیادی هدف را برآورده می‌کنند. یک سطح لازم داریم که می‌تواند  سطح روی میز کنسول باشد یا یک طبقه‌‌‌ی باریک یا حتی امتداد اوپن آشپزخانه که  خودش را تا نزدیک در رسانده است. اینجا جایی است که  قبض‌ها را پرت می‌کنید و کلید‌ها یا هر چیز دیگری که باید یادتان بماند را روی آن جا می‌گذارید! پادری هم بیشتر برای این است که بگوید به خانه خوش آمدید. و البته حضور آن برای تکاندن کفش‌ها و تمیز ماندن بقیه‌‌‌ی خانه ضرورت دارد. این سه قلم مبلمان ضروری در هر ورودی‌‌‌‌اند. بسته به بزرگی لابی‌‌ای که نصیبمان می‌شود می‌توانیم مبلمانی برای ساماندهی یا زیبایی به آن‌ها اضافه کنیم.


1)اگر اصلا هال ورودی ندارید.

نداشتن لابی ورودی به این معناست که درب خانه چارتاق به نشیمن، آشپزخانه، حتی اتاق خواب، و اگر آپارتمان شما سوئیت باشد، به همه‌‌‌ی این‌ها با هم باز می‌شود و یک پیش فضای فسقلی هم ندارید. اینطور وقت‌ها خلاقیت زیادی لازم است.


مثلا در این وضعیت، سطحی که حرفش را زدیم می‌تواند دنباله‌‌‌ی میز تلویزیون باشد، یک میز کنارتختی کشیده باشد، یا یک طبقه‌‌‌ی جمع و جور که به دیوار نصب شده. بنابراین این سطح معمولا به طور اشتراکی با مبلمان فضای متصل به ورودی استفاده می‌شود. مثل اینجا  که میز کنار مبلی مشترکا کار سطح مورد نیاز برای ورودی  را هم انجام می‌دهد.
این چیزها را هم برای هال ورودی نداشته تان در نظر بگیرید:
یک ظرف، مثل کاسه، سینی یا سبد برای خرت و پرت‌های همیشگی ورودی که محدوده‌‌‌ی پرتاب آن‌ها روی سطح مشترک را مشخص کند.

یک چوب رختی یا قلاب تکی روی نزدیک‌‌‌‌‌ترین دیوار که به اندازه‌‌‌ی تنها یک کیف یا کت، هر قدر که فضا اجازه می‌دهد؛ جا داشته باشد. قلاب‌های رخت آویز منفرد حتی وقتی توی چشم نباشند هم مفیدند. پس اگر اصلا جا ندارید قلاب‌های کم عمق را پشت در یا روی دیوار پشت آن نصب کنید. به درد جای کیف که می‌خورد. طبقه‌های بسیار کم عمق، در حد 15 سانتی متر هم برای جا عینکی مناسب اند.


برای لباس‌های فصلی،یک چوب لباسی، یا هر مدل رخت آویز قابل برچیدن استفاده کنید. کاپشن‌های پفی، شال و کلاه‌ها و کت و ژاکت‌های سنگین زمستانه دشمن نظم و ترتیب‌‌‌‌اند و برای اینکه جای بقیه‌‌‌ی چیزها را تنگ نکنند، آویز مخصوص خودشان را لازم دارند.


ممکن است بتوانید  سطح  حداقلی را به جعبه و کمدهای کم عمق تبدیل کنید تا علاوه بر داشتن جای بیشتر برای وسایل مرز کمرنگی هم بین دو فضا درست کرده باشید. و باز ممکن است بتوانید این کار را با بازسازی مبلمان قدیمی انجام دهید تا حال و هوایی هم به ورودی داده باشید.


2)اگر خانه‌‌‌ی شما کوچکترین هال ورودی  دنیا را دارد.

یعنی یک تو رفتگی، یک تاقچه. باز هم بهتر از هیچ است. عمودی طراحی کنید: از خیر دیوار نگذرید. حداکثر استفاده را از دیوار بکنید. به طور کلی هر وقت روی زمین جا نیست به سراغ دیوار بروید. و از قفسه‌های نصب شده در ارتفاع برای ساختن ورودی ناموجود استفاده کنید.


کاربرد پگ بورد: پگ بوردها ابزارهای محبوبی در عرصه‌‌‌ی ساماندهی‌‌‌‌اند. چرا یکیشان در ورودی خانه‌‌‌ی شما نباشد؟ اگر یک رنگ خاص هم داشته باشد خود به خود نقش تزئین دیوار را هم بازی می‌کند.


ضمنا شانس این را دارید که یک میز کنسول کوچک که فضای زیر آن باز باشد به مبلمان ضروری اضافه کنید.


3)اگرخانه‌‌‌ی شما از این هال‌های ورودی کوچک دارد.

یعنی ورودی آن به یک راهرو‌‌‌ی کوتاه  مستقیم می‌رسد،  یا فضایی که با یک اختلاف سطح جدا شده است. طوری که پهنایش کفاف می‌دهد چیزهایی را به مدل قبلی اضافه کنید. در این صورت:
کمد یا کابینت‌های لاغر و کم عمق نصب شده به دیوار برای جا کفشی به درد می‌خورند. می‌گوییم نصب شده به دیوار تا ترجیحا زیر آن قدری خالی بماند و زمین محدود را لااقل از نظر بصری اِشغال نکند.


گیاهان و خرده ریزهای هنری و تزئینی روی قفسه یا میز بگذارید. این جزئیات آن را به لابی‌های واقعی شبیه‌‌‌‌‌تر می‌کنند.  زیبایی و ارزششان هم به بزرگی و کوچکی نیست.
قفسه‌های دیواری و بدون پایه برای هال‌های ورودی کوچک بسیار مناسب‌‌‌‌اند. طبقه‌های کوچک‌‌‌‌‌تر را در ارتفاع دم دستی نصب کنید که بشود کلید و رسید و قبض را رویشان انداخت. اگر جای اضافه‌‌ای دارید آن را با وسایل زینتی آب و رنگ بدهید تا از سبک طراحی خانه پیروی کند.

4)اگر در منزلتان یک هال ورودی متوسط دارید.

اوضاع کم کم دارد روبه راه می‌شود. یک هال ورودی متوسط معمولا یک پاگرد است که در یک راهروی اِل شکل قرار گرفته. و این یعنی دیوارهای بیشتری در دسترس داریم. بنابراین می‌توانیم مبلمان را کامل‌‌‌‌‌تر کنیم:


یک جاکفشی بزرگ‌‌‌‌‌تر ایستاده که می‌تواند چند طبقه یا کوتاه قد باشد.
جایی برای نشستن؛ که می‌تواند یک صندلی باشد یا یک نیمکت باریک باشد. این جا به درد گذاشتن کیسه‌های خرید هم می‌خورد و برای پوشیدن و بیرون آوردن کفش‌ها هم ایده آل است. سعی کنید یک اکسسوری رنگی مثل کوسن‌های آبی توی عکس بالا هم به مبلمان اضافه کنید. مخصوصا اگر رنگ غالب دکوراسیون خانه تیره است.


اگر یک کلوزت در فضای ورودی دارید از آن بیشتر کار بکشید. به آن قلاب‌هایی در ارتفاع‌های مختلف نصب کنید تا کیف و مانتو را نگه دارد. در تراز زمین هم جا کفشی جعبه‌‌ای اضافه کنید تا هر جفت کفش جدا در خانه‌های آن قرار بگیرد.

یک حالت دیگر هم ترکیب عجیب هال ورودی ناموجود با لابی متوسط است. یعنی در قرار بوده چارتاق به جایی باز شود، اما طراح با پس و پیش کردن دیوارها یک پاگرد نسبتا بزرگ درست کرده است. در این حالت ترکیب آینه کنسول در یک سمت و گلدان ایستاده و تابلو در دیوار روبه روی آن، مثل تصویر بالا، انتخاب خوبی است.


علاوه براین، تا جای ممکن به دیوار روبه روی در ورودی آینه نصب نکنید. کمتر کسی دوست دارد در باز کند و ناغافل با چهره‌‌‌ی خسته و ژولیده‌ی خودش چشم در چشم شود.  اگر  دیوار رو به رو برای جا کفشی یا میز کنسول مناسب بود، بالای آن یک تابلو نصب کنید و آینه را به دیوار کناری بزنید .

5)اگر یک لابی ورودی بزرگ و واقعی دارید.

دیگر می‌شود گفت از نظر دکوراسیون دنیا به کامتان است. اکنون می‌توانید یک اتاقک با کلوزت کت و مانتو و یک کفش‌کن درست و حسابی داشته باشید. اما همین فضا هم باید مرتب بماند. بنابراین مبلمان را به شکل سنجیده اضافه کنید:


طبقه‌ها یا کمد‌های تک لنگه برای هر فرد. همچنین قلاب‌ها و سبد‌های مجزا برای هر عضو خانواده تا جلوی شلختگی گرفته شود.
یک جعبه‌‌‌ی مخصوص برای وسایل مورد نیاز هنگام بیرون رفتن.


یک سطل زباله یا سطل بازیافت صرفا برای قبض‌های باطله یا تبلیغاتی که داخل خانه  یا کیسه‌های خرید می‌اندازند.
اگر کمد دیواری شما به قدر کافی بزرگ، اما هنوز نامرتب است، یعنی که خوب تقسیم نشده. آویزهایی در چند تراز،  افزودن کشو و تغییر مدل جاکفشی را امتحان کنید. تنوع در شکل و اندازه‌‌‌ی قفسه ها، و برچسب زدن آن‌ها بر اساس نوع وسایل یا اسم افراد، به مرتب ماندن کمد و کلوزت کمک زیادی می‌کند.


یک راه دیگر برای مرتب کردن لباس‌های پاییز و زمستانه افزودن قفسه‌های باز و قلاب‌های دیواری است. با این روش یک کنج کوچک یا دیوار بین دو تا در را هم می‌شود احیا کرد و دستکش و کلاه و شال را از آوارگی نجات داد.


حتی وقتی از نظر اندازه‌‌‌ی فضا در مضیقه هستیم، چه در هال‌های ورودی که این مشکل خیلی رایج است و چه در جاهای دیگر خانه، راه‌های زیادی هست که بتوانیم شخصیت و سبک دکوراسیون را به نمایش بگذاریم. و این نمایش باید از دم در ورودی شروع شود. زیرا جایی است که اولین اثر را بر دیدگاه مهمان‌ها نسبت به خانه و زندگی مان می‌گذارد. تاثیری که در یادشان می‌ماند.  از خلاقیت به خرج دادن در چیدمان و ساماندهی مبلمان نترسید. همان وقت‌هایی که با یک راهروی تنگ و تار، یک پاگرد قناس یا یک محدوده‌‌‌ی تفکیک نشده روبه رو هستید هم ایده‌های جالب و کاربردی پیدا می‌شود.

منابع: homestolove وapartmenttherapy1 و apartmenttherapy2 وclosetmaid و apartmenttherapy3 وapartmenttherapy4 وonekingslane برای تصاویر
 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید