لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید. جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. عناصر و اجزای ساختمانی /
  4. ترفندهای دکوراسیون برای بلندتر نشان دادن دیوارها در اتاق‌هایی با سقف کوتاه
تصویر ترفندهای دکوراسیون برای بلندتر نشان دادن دیوارها در اتاق‌هایی با سقف کوتاه

ترفندهای دکوراسیون برای بلندتر نشان دادن دیوارها در اتاق‌هایی با سقف کوتاه

بیشتر نمونه دکوراسیون‌های زیبایی که در اینترنت می‌بینیم، دیوارهای کشیده و سقف‌هایی دارند که به طرز غیرقابل باوری بلند به نظر می‌رسند. در حالی که ارتفاع سقف کمتر از 2.8 متر، چه در محل عبور تأسیسات و چه در آپارتمان‌های تعاونی‌ساز به چشم می‌خورد. این موضوع باعث می‌شود نتوانیم بسیاری از ایده‌های مربوط به خانه‌های لوکس را در بازسازی و طراحی داخلی آپارتمان‌هایی که سقفشان کوتاه‌‌‌‌‌تر است به کار ببریم. بنابراین امروز سعی کرده‌ایم مجموعه‌‌ای از ترفندهای دکوراسیون و راه‌حل کاربردی  برای بالاتر بردن سقف کوتاه یا به عبارت دیگر، بلندتر نشان دادن دیوارها به شما معرفی کنیم. پس اگر شما هم فکر می‌کنید خانه‌تان با سقف کوتاهش دلگیر شده است؛ با ما همراه شوید.

شاید این نوشته‌ها را هم دوست داشته باشید:

چطور خانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم ؟

چند راه حل طراحی برای زیستن در اتاق‌‌‌‌های بی‌پنجره


الف) تغییراتی که مربوط به خود سقف می‌شود: ترفندهای دکوراسیون برای بالابردن سقف کوتاه

1.حذف هرگونه تزئین و اشیای آویخته از سقف

 

 حذف گچ‌بری و سقف کاذب دکوراتیو

 

 

نگفته معلوم است که تزئیناتی مثل گچ‌بری و طراحی سقف با کناف، ارتفاع را کم‌‌‌‌‌تر می‌کنند. بنابراین آن‌ها را حذف کنید یا به حداقل برسانید. سقف کاذب را به محل عبور کانال‌های تهویه محدود کنید.

حذف پنکه سقفی

 

 

از بین سیستم‌های تهویه، پنکه سقفی برای سقف کوتاه مناسب نیست. علاوه بر مشکل آویزان بودن! به خاطر اندازه و شکلش هم جلب توجه می‌کند و باعث می‌شود مردم بیشتر به طرف سقف نگاه کنند و کوتاهی‌‌‌اش را ببینند.

پیدا کردن جایگزین برای لوسترها

 

 

دور لوستر وسط اتاق را هم با گچ‌بری قاب نگیرید. چون خود لوستر و چلچراغ هم برای سقف کوتاه مناسب نیستند. به جای آن‌ها می‌توانید از هر مدل چراغ دیگر، شامل لامپ هالوژن، حباب‌های چسبیده به سقف، نور مخفی، چراغ‌های دیواری و پایه‌دار استفاده کنید. از بین این چراغ‌ها، هرکدامشان که نور را به کناره‌ها و اطراف منتشر کند و روی سقف سایه و نیم‌سایه نیندازد؛ گزینۀ بهتری است.چراغ‌های دیواری و پایه‌دار با تاباندن نور به سمت بالا و روشن کردن سقف، در افزایش ارتفاع بصری آن نقش مؤثری دارند.

 

 

 

استفاده از چراغ‌هایی که بالای اوپن یا میزغذاخوری آویزان می‌شوند ایرادی ندارد. چون کاربرد آن‌ها تعریف محدوده و نورپردازی موضعی است. این موضوع دربار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ تزئینات هم صدق می‌کند. مثلا در اتاق‌خواب عکس زیر، سقف فقط در محدود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ بالای تخت، پایین آمده، در عوض تلاش کرده‌‌‌‌اند با نور مخفی، بین سقف اصلی و سقف کاذب فاصله بیندازند.


2.انتخاب رنگ مناسب برای سقف کوتاه

 

 

 سقف کوتاه به رنگ روشن‌‌‌‌‌تر از دیوارها

 

 

هم‌رنگ یا روش‌تر، هرکدامشان می‌توانند پاسخ مناسبی باشند. تاثیر رنگ روشن‌‌‌‌‌تر محصول بازتاب نور به‌علاو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ اصل معروف روانشناسی رنگ است که می‌گوید: ما سطح روشن‌‌‌‌‌تر را دورتر از خودمان تصور می‌کنیم. این موضوع به طور گسترده در انتخاب رنگ فضاها مورد توجه قرار دارد و شما هم کمابیش از آن خبر داشتید.

 

 


روشن شدن تدریجی از کف به سقف هم می‌تواند مؤثر باشد. البته شاید چنین رنگ‌آمیزی‌ای را لااقل برای نشیمن دوست نداشته باشید. در این صورت، اگر به خود تکنیک علاقه‌مند شده‌اید، یک تابلوی بزرگ که بخش‌های پایین آن رنگ تیره دارد و قسمت‌های بالایی‌‌‌اش روشن می‌شود، می‌تواند همین ایده را تکرار کند.

سقف کوتاه متالیک


اگر هم سفید و رنگ‌های خنثی مشابه آن برایتان تکراری شده‌‌‌‌اند و می‌خواهید یک رنگ پرزرق و برق‌‌‌‌‌تر را با مثلا دکوراسیون تیره امتحان کنید، به سراغ رنگمایه‌های متالیک مثل برنزی، نقره‌‌ای یا طلایی بروید.

 

سقف کوتاه با رنگ روغنی

 


 اگرچه انتخاب رنگ‌های متالیک به نظر جسورانه است؛ استفاده از رنگ‌های روغنی و براق معمولی نسبت به آن‌ها جرئت بیشتری می‌خواهد. رنگ جلادار و روغنی را معمولا برای مبلمان و در و دیوار استفاده می‌کنیم و کاربرد آن در سقف رایج نیست، برای سقف خانه‌ها معمولا از رنگ مات و پلاستیک استفاده می‌شود. اما چنین سقفی با سطح صیقلی خود می‌تواند رنگ و نور را بازتابانده و اتاق را بزرگ‌‌‌‌‌تر نشان دهد. این که سقف براق به انداز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ کافی زیبا به نظر برسد یا نه، بستگی زیادی به نورپردازی دارد.


 سقف کوتاه هم‌رنگ دیوارها

 

 

اما انتخاب رنگ مشابه با دیوارها هم به نوعی دیگر چشم را فریب می‌دهد. زیرا در این حالت مرز واضحی میان دیوار و سقف شکل نمی‌گیرد. و چشم بدون وقفه بین هر دو حرکت می‌کند. شبیه به حالتی که موقع نگاه کردن به گنبد یا سقف تاقی شکل اتفاق می‌افتد. اگر می‌خواهید این حقه اثر کند،  لازم است نوار یا گچ‌بری حاشیۀ سقف را نیز به همان رنگ در بیاورید.


ب) تغییراتی که به دیوارهای کوتاه مربوط می‌شود: ترفندهای دکوراسیون برای بلند نشان دادن دیوارها

3. انتخاب طرح و نقش‌های عمودی برای دیوار یا مبلمان

همۀ ما این قاعده را موقع انتخاب لباس یاد گرفته‌ایم: راه‌راه عمودی آدم را باریک و بلند نشان می‌دهد.
بسیارخوب! کاغذ دیواری یا رنگ راه‌راه عمودی هم دیوار را بلند و باریک نشان می‌دهد.  بین عکس‌ها نمونه‌هایی از دیوارهای راه‌راه در سبک‌های مختلف داریم که  زیبا به نظر می‌رسند.

 

 

اما اگر فکر می‌کنید طرح نواری برای سلیقۀ شما بیش از حد شلوغ و گل درشت است، می‌توانید از کاغذ دیواری‌های ملایم‌‌‌‌‌تری مثل عکس پایین استفاده کنید. حتی لازم نیست راه‌راه‌ها رنگی باشند، بافت کاغذ یا خطوط قاب بندی دیوار هم اثر مشابهی دارند.

 

 

اگر باز هم مطمئن نیستید که از دیوار راه‌راه خوشتان بیاید، می‌توانید این طرح را روی مبلمان چسبیده به دیوار امتحان کنید، چیزی مثل سرتختی یا پرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه.

 

 

در صورتی که سقف کوتاه مربوط به نیم‌طبقه باشد، می‌توانید به جای تلاش برای بلندتر نشان دادن آن، بر اختلاف ارتفاعش با سقف اصلی تاکید کنید. رنگ‌آمیزی دیوار به شکل قطری می‌تواند این ایده را محقق کند. در عکس پایین، رنگ تیره مثل سایۀ نیم‌طبقه به نظر می‌رسد و بر گشایش فضا در لبۀ آن تأکید می‌کند.

 


4. انتخاب تزئینات و مبلمان عمودی وابسته به دیوار کوتاه

قاب‌بندی عمودی دیوارکوتاه

 

قرنیزهای بلند که تا نصف دیوار بالا می‌آیند ارتفاع دیوار را می‌شکنند و به همین دلیل برای خانه‌های با سقف کوتاه مناسب نیستند. اما اگر به هر دلیل می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید، نمونه‌های با خطوط عمودی را انتخاب کنید.

 

 


پنل‌بندی کف تا سقف با تناسبات کشیده و بالا بردن قاب در و پنجره تا زیر سقف هم روشی کاربردی برای پیوسته و کشیده نشان دادن دیوار است. حتی تغییر مصالح، مثل کاشی‌کاری با طرح ایستاده یا پانل دکوراتیو عمودی هم اثر خود را دارد.

 

 

مبلمان نصب شده به دیوار کوتاه: پرده‌های بلند، قفسه‌بندی و کابینت‌بندی تا زیر سقف

 

 

تأثیر رساندن کابینت‌های آشپرخانه به زیر سقف بسیار چشمگیر است. قفسه‌ها نیز همین ایده را در نشیمن و اتاق مطالعه دنبال می‌کنند. قفسه‌ها را انتهای اتاق، به دیوار رو به روی در نصب کنید. به این ترتیب هر مهمانی که داخل بیاید اول چشمش به آن‌ها می‌افتد و از سقف و کوتاهی‌‌‌اش غافل می‌شود.
خودتان هم وقتی با عجله وارد اتاق می‌شوید که وسیله یا کتابی را از قفسه بردارید دیگر حواستان سمت سقف نمی‌رود.

 

 

تصویر پنجره‌های کشیده از کف تا سقف بسیار رویایی است و امروزه خانه‌های زیادی نیستند که این مدل پنجره‌ها را داشته باشند. اما لازم نیست انداز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ پرده از انداز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ پنجره تبعیت کند. در اتاقی با سقف کوتاه، چوب پرده را زیر سقف بزنید و از پرده‌هایی که به کف می‌رسند استفاده کنید.

 

این تصویر از دو ارتفاع پرده برای یک پنجره به خوبی اهمیت تغییر تناسبات را نشان می‌دهد.  به علاوه اگر چوب‌پرده را مستقیم بالای پنجره بزنید یک خط در میان دیوار ایجاد کرده‌‌‌‌اید و چشم در مسیر حرکت میان سقف و دیوار یک مکث اضافه انجام می‌دهد. همین اتفاق باعث می‌شود سقف کوتاه‌‌‌‌‌تر از چیزی که واقعا هست به نظر برسد.


شکل خود پرده و قاب پنجره‌ها را هم تا حد امکان ساده بگیرید. پرده‌های پلیسه‌دار یا (هر مدلی به جز خطوط و ریسه‌های عمودی) باز هم شکست‌ها و نقاط ایست نامطلوب به دیوار اضافه می‌کنند.

 

 

5.نقش مبلمان کوچکتر تزئینی در بلندتر نشان دادن دیوارها: تناسبات و محل نصب

در انتخاب مبلمان تزئینی پای دیوار دو نکته مهم است. یکی تناسباتشان، که شبیه همان تناسبات قاب‌بندی است: تابلوهای هنری بلند و آینه‌های قدی ایستاده. آینه‌های قدی را پای دیوار تکیه دهید تا تصویر سقف در آن‌ها منعکس شود.

 

 

نکتۀ دوم محل نصب تابلوهای کوچک‌‌‌‌‌تر و قفسه‌هایی است که قرار نیست کف تا سقف را پوشش دهند. این اشیا را  بالاتر از جای معمول و قابل انتظارشان نصب کنید. این هم یک روش برای فریب چشم است. پیشنهاد می‌شود که اگر در حال بازسازی خانه هستید، حتما قفسه‌های جمع‌وجوری در تراز بالاتر از چشم در نظر بگیرید. هم سقف را بلندتر نشان می‌دهند و هم از پخش‌وپلا شدن خرده‌ریزها جلوگیری می‌کنند.

 

 

 

یک اقدام ایده‌آل دیگر در بازسازی، اضافه کردن پنجره‌های نواری زیرسقفی است که سقف را از دیوار جدا می‌کند. اما این تغییر اغلب در نماهای آپارتمانی و شهری امکان پذیر نیست.


ج)تغییراتی که می‌توانید به کف اتاق‌هایی با سقف کوتاه بدهید: ترفند‌های دکوراسیون برای کاهش توجه به سقف

6.مصالح براق و صیقلی در کف اتاق‌هایی با سقف کوتاه

تأثیر این تصمیم تقریبا شبیه روشن یا صیقلی کردن سقف است. با این تفاوت که اینجا به خاطر تنوع و مرسوم بودن مصالح براق در کف، مانند سنگ و سرامیک دستمان بازتر است.

 
7. انتخاب و جانمایی فرش در اتاق‌هایی با سقف کوتاه

یک روش، امتداد قاب‌بندی عمودی دیوار به کمک فرش کف است. مثل نوارهای سرامیک گلداری که در کف و دیوار حمام و سرویس بهداشتی ادامه پیدا می‌کنند. یا شبیه به این فرش کف که هم‌رنگ قاب پشت تابلوی دیوار است.
روش دیگر انداختن فرش‌هایی با نقش و رنگ جالب است که خودشان مستقل از مبلمان دیگر جلب نظر کنند. و بهتر است از فرش‌های هم‌رنگ با سقف استفاده نکنیم. زیرا این روش کف و سقف  را مثل سروته یک جعبه به هم می‌دوزد که برای اتاقی با سقف کوتاه ایده‌آل نیست.


8.انتخاب مبلمان کوتاه‌قد متناسب با سقف‌های کوتاه

این‌جا دربار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ اثاثیۀ وسط اتاق حرف می‌زنیم و کاری به دیوارها نداریم. از مبلمان پایه‌بلند به هوای بلند نشان دادن فضا استفاده نکنید. قطعات بزرگ مبلمان مثل کاناپه و صندلی را با حداقل بلندی پایه انتخاب کنید تا مقدار بیشتری از دیوارهای پشتشان دیده شود و فضا را هم کوچک و تاریک نکنند.
خطوط افقی در مبلمان وسط می‌تواند از جلب شدن توجه و نگاه کردن به سقف تا حد زیادی جلوگیری کند. که این خودش می‌تواند مقدمۀ تکنیک بعدی باشد.


9. استفاده از مبلمان وسط اتاق به عنوان لنگر بصری و دور کردن نگاه‌ها از سقف کوتاه

 


برای برآوردن این هدف می‌توانید از رنگ‌ها و مدل‌های خاص مبلمان استفاده کنید. این مبلمان لزوما کابینت یا میز و صندلی نیستند. یک فرش زیبا وخوش‌رنگ که گل و بته‌‌‌اش به انداز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ کافی پیدا باشد هم می‌تواند وجه مشترکی باشد میان این ترفند و روش انتخاب فرش که پیش‌‌‌‌‌تر درباره‌‌‌اش حرف زدیم.

10. انتخاب اکسسوری‌های بلند ظریف در تضاد با مبلمان کوتاه

 

بعد از این که مبلمان کوتاه قامت اصلی را انتخاب کردید می‌توانید برای راکد نماندن چشم و رهایی از سنگینی مبلمان، از اکسسوری‌های بلند استفاده کنید. چیزهایی نظیر شمعدان و گلدان و گل. که به انداز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ کافی هم باریک باشند تا در تضاد با مبلمان بزرگ اصلی قرار بگیرند. مثلا می‌توانید روی یک میز قهوه‌خوری کوتاه، یک گلدان کوچک گِرد بگذارید و داخل آن شاخه‌های خشک بلند قرار بدهید.


11. ترجیح سبک‌های مینیمالیستی در فضاهای کوچک و کم ارتفاع

دست آخر این‌که اتاق را خلوت نگه دارید. وقتی سقف کوتاه باشد شلوغ کردن فضا با خرت و پرت فقط آن را کوچک‌‌‌‌‌تر و دلگیرتر نشان می‌دهد. بنابراین از چیدمان تمیز و خلوت، نزدیک به سبک‌های مینیمال و اسکاندیناویایی استفاده کنید تا دلبازتر به نظر برسد.

براساس راه‌حل‌های امروزمان می‌توانیم مشکلات دکوراسیون اتاق با سقف کوتاه به چند روش حل کنیم: با ایجاد تغییر در خود سقف، نظیر تغییر رنگ، کاستن از تزئینات و تعویض چراغ‌ها، یا با روش‌هایی برای بلندتر نشان دادن دیوار کوتاه، نظیر طرح‌های راه‌راه، و نصب مبلمان دیواری قدی یا در ارتفاع زیاد، و با ایده‌هایی برای کف، نظیر کف‌سازی براق، و مبلمان کوتاه و رنگی. گرچه هیچ کدام از این کارهای کوچک و البته کم‌هزینه که اسمشان را ترفندهای دکوراسیون گذاشته‌ایم، سقف اتاق شما را واقعا بالاتر نمی‌برند و آن تصاویر رؤیایی خانه‌های مجلل را تکرار نمی‌کنند، اما ترکیبشان به استفاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ۀ بهتر از فضایی که دارید و بهتر شدن احساسی که نسبت به خانه‌تان دارید کمک می‌کند. مثل همیشه از شنیدن راه‌حل‌های شما یا ایده‌هایی که بر اساس این ترفندها به ذهنتان رسیده است؛ خوشحال می‌شویم.
منابع: maisonmass.com و decoholic.org و fromhousetohome.com و apartmenttherapy.com و bobvila.com

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید