لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید. جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. آشپزخانه /
  4. از این 9 اشتباه رایج در طراحی داخلی آشپزخانه دوری کنید.
تصویر از این 9 اشتباه رایج در طراحی داخلی آشپزخانه دوری کنید.

از این 9 اشتباه رایج در طراحی داخلی آشپزخانه دوری کنید.

دکوراسیون حرفه‌‌ای نیازمند شناختن هر گوشه و کنار اتاق و جزئیاتی است که آن را به یک فضای خاص تبدیل می‌کند. این موضوع  به‌ویژه دربارۀ ‌‌ طراحی داخلی آشپزخانه که عمدۀ ‌‌مبلمانش نصبی و ثابت است اهمیت بیشتری می‌یابد. توجه به جزئیات می‌تواند یک فضا را بسازد یا کیفیت آن را از بین ببرد. جایی که ما فقط صفحۀ ‌‌روکابینتی و پیشخان اوپن سفید و زیبای مرمر، قفسه‌های باز چوبی مد روز و چراغ‌های رویایی کافه‌ها را می‌بینیم، طراح‌ها می‌توانند کابینت‌های خاک گرفته را ببینند، یا سطوح حفره‌داری که به سادگی رسوب می‌گیرد یا چراغ‌هایی که برای آشپزخانه کارایی لازم را ندارند. وقتی ما شیفتۀ ‌‌سینک‌های ظرفشویی ویلایی و کاشی‌های نقش‌دار می‌شویم، آن‌ها حواسشان به کمبود کابینت و جاگذاری نامناسب مبلمان معطوف می‌شود.

 

با اینکه ما فکر می‌کنیم همه چیز را دربارۀ ‌‌آشپزخانه می‌دانیم، وقتی دست به طراحی و بازسازی می‌زنیم، واقعیت خودش را طور دیگری نشان می‌دهد، بله ما می‌دانیم که چه چیزهایی را دوست داریم و چه چیزهایی را نه. اما طراحی آشپزخانه کاری است که به جز با آزمون و خطا یا همراهی فردی ماهر به موفقیت نمی‌انجامد.
هنوز هم قصد دارید خودتان آشپزخانه را طراحی یا بازسازی کنید؟ پس بهتر است اشتباهات رایجی که طراحان در خانه‌های دیگران دیده‌اند را بشناسید و آن‌ها را تکرار نکنید.


1. اشتباه اول در طراحی داخلی آشپزخانه: زیاده‌روی در استفاده از قفسه‌های باز چوبی

بیشتر طراحان معتقدند که رایج‌‌‌ترین اشتباهات در زمینۀ ‌‌نگهداری ظروف(کابینت‌ها) روی می‌دهد. یک آشپزخانۀ ‌‌خوب، بهرۀ ‌‌یکسانی از زیبایی و کارایی برده است. قفسه‌های باز چوبی برای نشان دادن تنوع مصالح، دلباز کردن فضا و به نمایش گذاشتن یک سرویس جهیزیه یا ارثیۀ ‌‌خانوادگی زیبا، بسیار جذاب‌اند. اما اگر بخواهیم روراست باشیم، چندان کاربردی نیستند. قرار نیست همۀ ‌‌ظروف آشپزخانه (مخصوصا کاربردی هایشان) آن قدر زیبا و یکدست باشند که بشود نمایششان داد. مخصوصا در آشپزخانه‌های کوچک که مسئلۀ ‌‌دلباز بودن هم مطرح می‌شود، قفسه‌های باز خیلی وسوسه‌انگیز جلوه می‌کنند. اوایل که همه چیز نو و مرتب است مشکلی وجود ندارد، اما پس از مدتی با قفسه‌‌ای خاک آلود و به هم ریخته مواجه می‌شویم. آشپزخانه به ترکیبی از قفسه‌های باز و بسته نیاز دارد تا خلوت و مرتب به نظر برسد.


2.اشتباه دوم در طراحی داخلی آشپزخانه: انتخاب صفحۀ ‌‌رو کابینتی اشتباهی

 

پای انتخاب صفحۀ ‌‌روکابینتی که وسط می‌آید، مردم به سنگ‌های طبیعی با رگه‌ها و حفره‌های قشنگشان علاقۀ ‌‌زیادی نشان می‌دهند. اما مرمر یکی از دردسرساز‌‌‌ترین مصالحی است که می‌شود برای آشپزخانه انتخاب کرد. بیایید واقع‌بین باشیم: اگر نمی‌خواهید هربار که چیزی روی اوپن می‌ریزد نگران تمیز کردنش باشید، مرمر نخرید. اما اگر از بابت ظاهر چرک سطحی که در مهمانی‌ها جلوی چشم است؛ دغدغه‌‌ای ندارید، ادامه دهید.
علاوه بر سختی تمیزکاری، مواد اسیدی مانند آب نارنج و گوجه، سطح سنگ‌های آهکی طبیعی را می‌خورند و بر آن‌ها لکه‌های پاک‌نشدنی می‌اندازند. اگر سنگ صیقل خورده یا تیره‌رنگ باشد، چاره‌‌ای جز پرداخت دوبارۀ ‌‌آن نمی‌ماند. سنگ‌های مصنوعی که با تقلید از ظاهر مرمر ساخته شده‌اند انتخاب مناسب‌‌‌تری هستند.

3.اشتباه سوم در طراحی داخلی آشپزخانه: نصب کردن کابینت‌ها در ارتفاع کم

 

یک اشتباه رایج دیگر از نظر طراحان، نرساندن کابینت‌ها به سقف است. که باعث می‌شود ارتفاع سقف کم‌‌‌تر به نظر برسد و سطح بالای کابینت هم خاک بخورد. با ادامه دادن کابینت‌ها تا سقف، جای بیشتری برای نگهداری ظروف به وجود می‌آید و فضا مرتفع‌‌‌تر به نظر می‌رسد. با استفاده از درهای کابینت شیشه‌‌ای و حتی اندکی نورپردازی این کابینت‌های بالایی می‌توانیم قفسه‌‌ای دکوراتیو برای ظرف‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند داشته باشیم.

 

 

در صورتی که بودجۀ ‌‌کمتری دارید و نمی‌خواهید کابینت‌های بلند یا اضافه‌‌ای تهیه کنید که به سقف برسند، همان‌هایی که دارید را قدری بالاتر از فاصلۀ ‌‌معمول نصب کنید. با این راه حل فضای پنهان و خاک گرفتۀ ‌‌بالای کابینت کاهش می‌یابد و اگر کاشی‌های دیوار پشت کابینت زیبا باشند، بیشتر به چشم می‌آیند.


4.اشتباه چهارم در طراحی داخلی آشپزخانه: جانمایی نادرست لوازم و مبلمان نصبی

 

این هم از اشتباهات پر تکرار و متداول است: درها، کشوها و لوازمی که بسیار نزدیک به هم نصب شده‌اند؛ در گوشه‌ها طوری به هم برخورد می‌کنند که عملکردشان دچار اختلال می‌شود. حتما هنگام طراحی کنج، کابینت‌ها را با درِ باز و فضایی که دستگیره‌ها لازم دارند، تصور کنید. ببینید کدام یک از درها و کشوها رو به هم باز می‌شوند، همزمان باز می‌شوند و جلوی دسترسی به یکدیگر را می‌گیرند. اگر گوشه ها جا ندارند، مثل تصویر بالا از قفسه‌های باز استفاده کنید.

کابینت گوشه آشپزخانه با 7 مدل جذاب


ماشین ظرفشویی از جمله لوازمی است که مردم تمایل دارند آن را در گوشه‌‌ای دور از سینک ظرفشویی پنهان کنند. در نتیجه مجبور می‌شوند با ظرف‌های کثیفی که آشغال هایشان را در سینک پاک کرده‌اند در آشپزخانه راه بیفتند. در حالی که قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی پس از تمیزکاری اولیه باید آسان باشد. تا جایی که ممکن است آن را نزدیک به سینک بگذارید، اگر می‌شود درست کنار آن.


5.اشتباه پنجم در طراحی داخلی آشپزخانه: ندیده گرفتن نورپردازی

 معمولا آشپزخانه‌ها کم نور‌‌‌تر از چیزی هستند که لازم است. آویزهای کوچک بالای سر اوپن جزیره‌‌ای برای تأمین نور آشپزخانه کافی نیستند. آن‌ها را با یک آویز خطی بزرگ‌‌‌تر عوض کنید و تأثیرش را ببینید.

 

نورپردازی ضعیف مشکل عمدۀ ‌‌آشپزخانه در خانه‌های کرایه‌‌ای و کوچکی است که از پنجره و نور طبیعی بهره نمی‌برند. دراین حالت  به چند منبع نور نیاز داریم. یک نوار ال‌‌ای‌دی زیر ردیف بالایی کابینت‌ها، نورپردازی دور تا دور با هالوژن یا آویز خطی و اگر جایی باقی ماند، نورپردازی دکوراتیو.


6.اشتباه ششم در طراحی داخلی آشپزخانه: استفادۀ ‌‌زیاد از رنگ

رنگ در آشپزخانه باید محتاطانه به کار گرفته شود. مخصوصا وقتی صحبت از وسایلی باشد که تغییر یا جایگزینیشان دشوار است.
آشپزخانۀ ‌‌رنگارنگ لزوما به معنی کابینت‌های رنگین کمانی نیست. گرچه کابینت‌های رنگارنگ می‌توانند کاملا چشم‌نواز باشند، از آن انتخاب‌هایی هستند که ریسک زیادی دارند و ممکن است خوب از آب در نیایند.

20 ترکیب رنگ ماندگار و زیبا برای آشپزخانه

 

یک آشپزخانه با رنگ غالب خنثی که  لکه‌های رنگی در آن پراکنده‌اند، ظاهر‌‌مطلوب‌‌‌تری دارد و از مد هم نمی‌افتد. به دنبال این باشید که رنگ را به لایه‌های مختلف و تغییر پذیر اضافه کنید: مانند صنایع دستی، پرده و چارچوب پنجره‌ها، گلدان و فرش طرح‌دار. به عبارت دیگر، به جای اینکه یک عنصر ثابت و غالبا بزرگ  بار رنگی آشپزخانه را به دوش بکشد، رنگ را از مجموع رنگ‌های عناصر مختلف و پراکنده به دست بیاورید.


7.اشتباه هفتم در طراحی داخلی آشپزخانه: دست کم گرفتن کاشی‌های بین کابینتی

 

معمولا صاحبخانه‌ها نمی‌توانند همان اوایل کار کاشی بین کابینتی مناسبی برای آشپزخانه‌شان انتخاب کنند. تقصیری هم ندارند. آن قدر تنوع رنگ و نقش و بافت در کاشی‌ها و پانل‌های بین کابینت هست که کمتر کسی از عهدۀ ‌‌انتخابشان بر می‌آید. اما انتخاب درست می‌تواند به فضای آشپزخانه  روح ببخشد و به طرای آن کمک کند. ترکیب  سرامیک بافت‌دار با یک کاشی دست‌ساز، یا استفاده از یک مصالح ارزان‌‌‌تر و در عوض پوشاندن دیوار تا ارتفاع سقف با آن، هر کدام شخصیت متفاوتی به آشپزخانه می‌بخشند. در تصویر می‌بینید که  طراح کاشی‌های دیوار کابینت را برای دودکش هود هم استفاده کرده و جلوۀ ‌‌شاخصی به فضا بخشیده است.

همه چیز در مورد کاشی بین کابینتی


8.اشتباه هشتم در طراحی داخلی آشپزخانه: ندیده گرفتن سبک طراحی خانه

 

آشپزخانه باید ارتباط خود را با سبک طراحی بقیۀ ‌‌قسمت‌های خانه حفظ کند. در غیر این صورت بیش از حد به چشم می‌آید و توی ذوق می‌زند. البته قرار نیست این موضوع گزینه‌های طراحی ما را محدود کند. حتی چند اشارۀ ‌‌کوچک به سبک هم کافی است. مثلا یک آشپزخانۀ ‌‌اسپانیایی نیازی به کابینت‌های چوبی تیرۀ ‌‌سنگین ندارد. می‌توانید کابینت‌ها را سبُک و روشن (حتی سفید) برگزینید و با ظروف فلزی و بافت‌های طبیعی آشپزخانه‌‌ای داشته باشید که اصیل به نظر برسد، بدون اینکه واقعا اسپانیایی باشد.


9.اشتباه نهم در طراحی داخلی آشپزخانه: انتخاب سرسری اکسسوری‌ها و لوازم جانبی

در نهایت، طراحان از مردم می‌خواهند که در انتخاب اکسسوری‌ها دقت نظر بیشری به خرج دهند. هرچه به پایان بازسازی آشپزخانه نزدیک می‌شویم، بودجه کم می‌آید و توان یک خرج کلان و تصمیم‌های طراحی بیشتر را در خود نمی‌بینیم. نتیجه به حاشیه رانده شدن لوازم جانبی است. در حالی که یک آشپزخانۀ ‌‌زیبا با لوازم جانبی نامناسب، بی‌روح و مصنوعی به نظر می‌رسد. در انتخاب اکسسوری‌ها به جای کمیت به کیفیت فکر کنید. فرصتی برای افزودن رنگ و بافت و هر چیزی که فضا کم دارد.
خلاصه این که استفادۀ ‌‌زیاد از قفسه‌های باز چوبی به پیروی از آشپزخانه‌های ژورنالی و اینستاگرامی، انتخاب سنگ طبیعی برای صفحۀ ‌‌روکابینتی و اوپن صرفا به خاطر زیبا بودنش، نرسیدن کابینت‌های ردیف بالا به سقف، در نظر نگرفتن فضای کافی برای باز شدن درب کابینت، فاصله انداختن میان سینک و ماشین ظرفشویی، کم نور بودن و تقلید از نورپردازی کافه‌ای، تنوع رنگ زیاد در کابینت‌ها و مبلمان ثابت، انتخاب نادرست کاشی بین کابینتی و اکسسوری‌ها و بی‌توجهی به سبک معماری و دکوراسیون بقیۀ ‌‌جاهای خانه رایج‌‌‌ترین اشتباه‌های بازسازی و طراحی داخلی آشپزخانه از دید طراحان هستند. به طور کلی می‌شود گفت که در آشپزخانه نباید عملکردها و کیفیت فعالیت‌ها را فدای جذابیت‌های ترند و مد روز کرد.

منبع: mydomaine.com

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید