لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید. جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. معماری درمانگر /
  4. طراحی داخلی برای ‌‌‌کم‌بینایان: رنگ، نورپردازی و انتخاب وسایل خانه
تصویر طراحی داخلی برای ‌‌‌کم‌بینایان: رنگ، نورپردازی و انتخاب وسایل خانه

طراحی داخلی برای ‌‌‌کم‌بینایان: رنگ، نورپردازی و انتخاب وسایل خانه

راحت است که بگوییم طراحی داخلی فعالیتی است وابسته به مبلمان مد روز و ترندهای زیبایی. اما طراحی مسئولیت مهم‌‌‌تری هم دارد.  از جمله این‌که خانه‌ها و فضاهای زندگی را برای رفتارهای روزمره و شرایط  و محدودیت‌های فیزیکی ساکنان مناسب‌سازی کند. یکی از این شرایط فیزیکی که بسیاری از افراد با آن مواجهند کم‌بینایی است. برای این که کم‌بینایان بتوانند خانه و زندگی مستقل خودشان را حفظ کنند؛ باید تمهیداتی برای طراحی داخلی خانه‌شان اندیشیده شود. ترکیب رنگ مناسب مبلمان ‌‌‌کم‌بینایان و نورپردازی برای افراد کم‌بینا دو عامل مهم و بسیار تاثیرگذار در طراحی داخلی‌اند. نکات دیگری هم از کاهش احتمال آسیب با انتخاب اثاثیه و تجهیزات مناسب گرفته تا ‌‌‌گل‌وگیاه مناسب برای کم‌بینایان هست که زندگی را برایشان راحت‌تر و دلپذیرتر می‌سازد. با ما به ادامه‌ی طراحی داخلی برای کم‌بینایان بیایید.

3 راه ساده دکوراسیون برای ایجاد آرامش در خانه

6 راه طبیعی برای ایجاد یک فضای زندگی سالم

 

رنگ مناسب مبلمان ‌‌‌کم‌بینایان


رنگ و تضاد رنگ عامل کلیدی در شناختن اتاق‌های مختلف برای افرادی است که چشمشان سو ندارد و می‌خواهند مستقل زندگی کنند. رنگ‌بندی خانه را ساده و گرم در نظر بگیرید. آب مروارید باعث می‌شود آدم‌ها رنگ‌ها تار ببینند و فرق گذاشتن میان رنگ‌های سرد مانند آبی‌ها، سبزها و بنفش‌ها برایشان سخت باشد.

رنگ‌های زیاد یا نقش‌های شلوغ برای کسی که چشمش ضعیف باشد آزاردهنده و گیج کننده است. اما رنگ‌های متضاد نقش مهمی در زندگی ‌‌‌کم‌بینایان بازی می‌کنند. این رنگ‌ها را باید هوشمندانه برای متمایز کردن وسایل از زمینه‌ی پشتشان و ایجاد کنتراست به کار ببریم.

 

رنگ مناسب مبلمان ‌‌‌کم‌بینایان :رنگ درها

چارچوب‌ها و درها را به رنگی متمایز (ترجیحا روشن‌‌‌تر) از دیوارها رنگ بزنید. این کار باعث می‌شود کسی که دید ضعیفی دارد راحت‌‌‌تر درگاه‌ها را تشخیص دهد و بداند که در باز است یا بسته.

 

 

در استفاده از درب‌های شیشه‌‌ای خیلی محتاط باشید. آن‌ها  را با نوارهای رنگی و شبرنگ یا برچسب‌های تزئینی در تراز چشم علامت بزنید تا باز و بسته بودنشان معلوم باشد. اگر دارید یک سرای سالمندان طراحی می‌کنید، حالت ایده‌آل این است که به در اتاق هرکس همان رنگ در ورودی خانۀ قبلی‌اش را بزنید.


رنگ مناسب مبلمان ‌‌‌کم‌بینایان :رنگ حمام و سرویس بهداشتی

درب سرویس بهداشتی را به رنگ متفاوتی در بیاورید تا در نور کم صبحدم هم ساکنان خواب آلود بتوانند آن را از بقیۀ اتاق‌ها تشخیص دهند. حمام هم با روش‌های ساده‌‌ای برای استفاده کنندگانش مناسب‌‌‌تر می‌شود.

 

اگر تجهیزات و کاشی‌های حمام سفید باشد دیدن لبۀ وان، سینک روشویی و توالت و محل نصب دوش دشوارمی شود. آن وقت باید لبه‌های این لوازم و همینطور درب کابین دوش را با استیکر علامت گذاری کنیم.

 

اگر برای نشیمن توالت فرنگی از یک حلقۀ نشیمن تیره یا طرح چوب استفاده کنیم هم به ساکنان خانه یاری رسانده‌ایم. برای تزئین حمام از حوله‌ها و پادری( کفپوش، زیرپایی یا پدک ف وان) روشن و درخشان استفاده کنید.

 


رنگ مناسب مبلمان ‌‌‌کم‌بینایان :رنگ‌های آشپزخانه

با چند ترفند ساده می‌شود آشپزخانه‌ها را به جای امن‌‌‌تری تبدیل کرد. جنس و رنگ روکابینتی‌ها رو طوری انتخاب کنید که لوازم ضروری از قبیل مواد غذایی، تخته‌ ساطور و ظروف دیگر روی آن قابل تشخیص باشند. بعضی از مردم رو کابینتی‌های رنگ روشن را ترجیح می‌دهند چون پخش نور را به حداکثر می‌رساند. اما همه چنین نظری ندارند. سیلقۀ شخصی ساکنان را هم در نظر بگیرید.

 

مشخص کردن لبۀ کابینت‌ها با تغییر رنگ از برخورد و آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. زیر بشقابی‌های رنگی لاستیکی و چوب پنبه‌‌ای که رنگشان با رومیزی فرق دارد و جای بشقاب‌ها را مشخص می‌کنند هم برای بعضی افراد مفیدند.

 درب کابینت‌ها را هم به رنگی روشن‌‌‌تر یا تیره‌‌‌تر از کف و دیوارهای مجاور در بیاورید. و از دستگیره‌های مشکی استفاده کنید تا کابینت‌ها بیشتر قابل رؤیت باشند. از دستگیره‌های با رنگ متضاد هم می‌توان استفاده کرد. مثلا دستگیر‌‌‌ۀ قرمز روی کابینت سفید. درجات تیره و روشن یک رنگ هم قابل استفاده‌اند. نظیر دستگیر‌‌‌ۀ  آبی سیر بر درهای آبی پریده رنگ.
همه‌ی این تفکیک رنگ‌ها نشان می‌دهد که آشپزخانۀ تمام سفید مد روز برای کم‌بینایان چندان کاربردی نیست.


رنگ مناسب مبلمان ‌‌‌کم‌بینایان :جاهای دیگرِ خانه

 

 

راه پله‌ها هم از قسمت‌های دردسرسازند. یقین حاصل کنید که نرده‌ها و دستگیره‌ها با یک رنگ متمایز از دیوار رنگ شده باشند. هر پله‌‌ای را به طور واضح علامت بزنید. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. مثلا روی خیز هرپله را با نواری مشخص کنید که از بقیۀ پله کمرنگ‌‌‌تر باشد.

جای دیگری که کنتراست و رنگ‌های متضاد به کار می‌آیند متمایز کردن محل نصب کلید و پریز، دستگیر‌‌‌ۀ در و پنجره و مواردی از این دست است.

اگر در دکوراسیون فرش یا هر زیرانداز مشابهی دارید، برای آن هم از رنگ‌هایی استفاده کنید که با رنگ کفپوش‌ها فرق داشته باشد. ضمنا بررسی کنید که روی کف سر نخورند و در صورت لزوم زیر یا دور آن‌ها از لایۀ چسبنده استفاده کنید.

 

یک سوم عمر آدم در خواب می‌گذرد. پس لازم است برای کسی که چشمش خوب نمی‌بیند از ملافه‌ها و روتختی‌هایی با رنگ‌های متضاد استفاده کنید تا از هم قابل تشخیص باشند.

 

نورپردازی برای افراد کم‌بینا

به حداکثر رساندن نور طبیعی و امکان نورگرفتن راهروها به افراد کمک می‌کند راهشان را بهتر پیدا کنند. ضمن این که حضور نور طبیعی و تغییرات آن در طول روز به درک بهتر زمان منجر می‌شود.
برای نور مصنوعی از منابع نور متعدد استفاده کنید تا همۀ کنار گوشه‌ها روشن شوند و کنج‌های تاریک وجود نداشته باشد. علاوه بر احتمال آسیب، افراد ممکن است نتوانند میان سایه‌ها و اشیای روی زمین تفکیک قائل شوند. در عین حال مهم است که نور مصنوعی به طور یکنواخت در خانه پخش شود زیرا برخی از افرادی که سوی چشمشان کم است به سختی می‌توانند خودشان را با کم و زیاد شدن نور مطابقت دهند.

 

 


جانمایی نور مصنوعی برای فعالیت‌های مختلف نیز موضوع قابل توجهی است. در فضاهای باز مثل حیاط و باغچۀ شخصی، از نورپردازی زیر نرده‌ها و حصار‌ها برای روشن کردن کف مسیر غافل نشوید.

 

در فضای داخلی، نورپردازی نواری زیرکابینت‌ها، نصب چراغ اضافه در یخچال و فریزر  برای آشپزخانه و کمد دیواری و کلوزت برای اتاق؛ وجود چراغ در محدوده‌ی دوش حمام و  نصب لامپ بالای در ورودی برای این که بشود جای کلید را پیدا کرد، همگی تصمیم‌های خوبی هستند.

 اما نورپردازی مستقیم بالای تخت بیشترِ افراد را آزار می‌دهد  و مانع استراحتشان می‌شود. چراغ‌های بالای تخت باید حباب مات و کلاهک  داشته باشند.


مبلمان و تجهیزات برای افراد کم‌بینا

اگر لازم است اتاق سالمندان و ‌‌‌کم‌بینایان را برای مراقبت‌های پزشکی عوض کنید، انتقال بخشی از مبلمان اتاق قدیمی‌شان به  اتاق جدید، این جابه‌جایی را برایشان آسان‌‌‌تر می‌کند.
 در انتخاب مبلمان خانه، سلیقه و ترجیحات افراد نباید نادیده گرفته شود. درست است که می‌گویند در این گونه موارد هرگونه فرش و پادری را برای ایمنی بیشتر حذف کنید، اما نه وقتی صاحب‌خانه دوست دارد خانه اش فرش داشته باشد. هنر طراحی برقراری تعادل میان خطرات و ریسک‌ها و حقوق افراد برای تصمیم گیری مستقل است.

 

استفاده از پاگردهای وسیع‌‌‌تر ورودی و پلکان برای ‌‌‌کم‌بینایان تصمیم عاقلانه‌ای است. نرده و دستگیره هم در پله‌های داخل خانه و هم بیرون آن ضرورت دارد. این نرده‌ها باید بعد از اولین و آخرین پله ادامه پیدا کنند و نقطۀ پایانشان مشخص باشد. نصب دستگیره در حمام و سرویس بهداشتی هم توصیه می‌شود.

به جز رنگ کردن درب دستشویی و اتاق، از نشانه‌گذاری هم می‌شود برای مشخص کردن آن‌ها استفاده کرد. نشانه‌های معنی دار مثل آویختن یک حولۀ صورت دم در دستشویی هم پیدا کردن آن را آسان می‌کند. شماره‌گذاری درهای مشابه در سرای سالمندان ضروری است. بهتر است شماره‌ها با علائم دیگری نظیر نام یا بهتر از آن، تصویر ساکن اتاق همراه شوند.


مبلمان مناسب کم‌بینایان:نکاتی برای مبلمان حمام و سرویس بهداشتی

کلید چراغ‌های حمام و سرویس بهداشتی باید از کلید فن( هواکش) جدا باشد. این موضوع برای ‌‌‌کم‌بینایان مهم‌‌‌تر از سایرین است. ساکنان باید بتوانند چراغ سرویس بهداشتی را در طول شب با خیال راحت روشن بگذارند بدون اینکه سر و صدای فن تهویه آزارشان دهد.

در نظرسنجی‌هایی از سالمندان و کم‌بینایان معلوم شده است که استفاده از شیرهای جدا برای آب سرد و گرم را ترجیح می‌دهند و کار با آن‌ها برایشان راحت‌تر است. زیردوشی‌هایی با لبۀ کوتاه  را ایمن‌‌‌تر از وان می‌دانند و خیلی‌ها هم خواهان رختکن و سکو برای نشستن بوده‌اند.


مبلمان مناسب کم‌بینایان:نکاتی برای مبلمان آشپزخانه

برخی از مردم ترجیح می‌دهند هنگام کار در آشپزخانه بنشینند. در این مواقع یک میز یا سطح کار با ارتفاع مناسب که فضای زیر آن برای جادادن چارپایه یا صندلی خالیست در نظر بگیرید. برای این سطوح کار نیز از یک رنگ یکدست به جای نمونه‌های گل‌وبته و نقش‌دار استفاده کنید. ضمنا سطح مات از آنجایی نور را به شکل خیره‌کننده بازتاب نمی‌دهد، نسبت به سطوح صیقلی مزاحمت چشمی کمتری ایجاد می‌کند و مناسب‌‌‌تر است.
مایکروفرهایی با دکمه‌های مقعر یا دکمه‌هایی با اندازه‌ها و رنگ‌های متفاوت برای صاحبان چشم‌های کم‌سو کاربردی‌ترند. آن‌هایی که درشان با دستگیره باز می‌شود هم نسبت به آن مدل‌هایی که در با فشردن دکمه باز می‌شود در اولویت قرار دارند.

 

بعضی‌ها کابینت‌هایی با درهای کشویی یا فنری را ترجیح می‌دهند چون ریسک برخورد به درهای باز مانده کاهش می‌یابد. اما بعضی‌ها هم در کشویی راهِ‌دستشان نیست و نمی‌توانند به آن عادت کنند. سالخوردگانی که به فراموشی دچارند از این دسته به شمار می‌آیند. اگر کسی خواست از کابینت یا جاظرفی با درب شفاف استفاده کند تا محتویات را بهتر ببیند، سعی کنید از مصالح شفاف نشکن به جای شیشه استفاده کنید.
دستگیره‌های مخفی میان افراد ‌‌‌کم‌بینا هم محبوبیت دارند چون خطر گیرکردن لباس یا برخورد دست به آن‌ها کم می‌شود. اما استفاده از این دستگیره‌ها هم برای خیلی‌ها گیج کننده و دشوار است. حتما در این موارد نظر اشخاص را بپرسید و بگذارید نمونه‌هایی را امتحان کنند.


مبلمان مناسب کم‌بینایان:تکنولوژی‌های کمکی

 به جز مایکروفر، جای دیگری که نیاز به دکمه‌های درشت و قابل لمس و صدای واضح دارید آیفون در و دربازکن است. یک تلفن خانگی هم با دکمه‌های درشت و خوانا برای خانه در نظر بگیرید. نگویید که تلفن از مد افتاده است. شاید موبایلشان را گم کنند، باتری‌اش تمام شود یا به هر دلیل نتوانند در مواقع لزوم از آن استفاده کنند. بهتر است یک آلارم برای باز ماندن در و باز و بسته شدن آن هم در نظر گرفته شود تا افراد کم‌بینا ورود بی خبر دیگران را  به کمک صدا تشخیص دهند.

استفاده از تکنولوژی‌های هشدار، نظیر آلارم درخواست کمک اضطراری و حسگر نشت گاز و باز ماندن طولانی شیر آب در حمام می‌تواند سبب آرامش خاطر توان‌خواهان و افرادی است که عهده‌دار مراقبت از آن‌ها هستند.

‌‌‌گل‌وگیاه مناسب برای ‌‌‌کم‌بینایان

هرکسی به ارتباط با طبیعت نیاز دارد. محدودیت دید نباید بهانه‌‌ای برای گرفتن این حق از صاحبانش باشد. اگر حیاط و باغچه بود که چه بهتر، و اگر نبود بالکن و تراس  یا حتی با  گلدان کنج اتاق، امکان بهره‌مند شدن از گیاهان باید وجود داشته باشد. فقط ترجیحا گلدان‌ها را در ارتفاع یا لبه‌ی باریک پنجره نگذارید تا خطری ایجاد نکنند.

از گیاهانی که صداهای جالب درست می‌کنند مثل بامبوها، علف‌هایی با صدای لیز یا خش خش، دانه‌های غلاف‌دار، برگ‌هایی با بافت قابل لمس و گل‌های خوشبو، هر گیاهی که حواس دیگری جدای بینایی را هم برانگیزد؛ برای این گروه مخاطبان جذاب‌‌‌تر است. از آن‌هایی که حساسیت پوستی یا مسمومیت ایجاد می‌کنند جداً پرهیز کنید.

جعبه‌های گل یا کرت‌های گلکاری شده با گل‌های ریزِ همرنگ و متراکم قابل رؤیت‌‌‌تر از گل‌های بزرگ تک رنگ است. و رنگ‌های گرم مثل نارنجی و زرد و قرمز قابل تشخیص‌‌‌تر از رنگ‌های سرد مثل آبی و بنفش و صورتی ملایم است.
متن امروز را برای همراهی با روز بینایی(هفدهم مهرماه) نوشته‌ام. امیدوارم این نکات در حل مسائل طراحی داخلی برای کم‌بینایان، از جمله مواردی مانند انتخاب رنگ مناسب مبلمان کم‌بینایان، نورپردازی برای افراد کم‌بینا و انتخاب گل‌وگیاه مناسب کم‌بینایان به شما کمک کند.

منابع: zoomax.com و  seniorlifestyle.com

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید