در حال بارگذاری ...

لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. راهنمای طراحی /
  4. هفت عنصر اساسی در طراحی داخلی کدامند؟
تصویر هفت عنصر اساسی در طراحی داخلی کدامند؟

هفت عنصر اساسی در طراحی داخلی کدامند؟


یکی از سوالات همیشگی افراد در مواجه با دانش طراحی داخلی (interior design) اشتباه گرفتن آن با دکوراسیون داخلی (interior decoration) است. باید بدانید که  اصول طراحی داخلی، به طراحی فضا و محیط از ابتدا تا انتهای آن می پردازد. در واقع به اصطلاح بازار، طراحی صفر تا صد. ا‌‌‌‌‌ینکار  با کشیدن اسکچ ها روی کاغذ شروع شده و سپس به طراحی سه بعدی و ادامه کار می پردازد. در صورتی که دکوراتور ها به بهبود فضا با تعویض روکش ها و مبلمان ، یا اضافه کردن اکسسوری ها و امثالهم می پردازند، طراحی داخلی در واقع یک علم است. که مانند تمام علوم دارای مرزها و قواعد معینی است. صد البته به همین سادگی که به نظر می رسد نیست! در مجموع طراحی داخلی از ۷ دسته اصل پیروی می کند.


۱. فضا


فضا یکی از المان های مهم در طراحی داخلی است. فضا در واقع بستری ست برای ساختن هر آنچه که در طراحی داخلی به آن فکر شده و اجرا می شود. البته به شرطی که طراح کاملا از ظرفیت‌ها و ابعاد فضا آگاه بوده و به فراخور نیازهای کاربر از آنها به خوبی بهره ببرد.
فضاها به دو گونه تقسیم می شوند: فضاهای دو بعدی مانند کف که دو بعد طول و عرض را دارد و فضاهای سه بعدی یا همان فضاهای زندگی ما که دارای ابعاد طول، عرض و ارتفاع هستند.


فضای مثبت و منفی (پر و خالی)


فضاهایی که با لوازم و مبلمان و اشیا دکوراتیو پر شده یا گرفته شده اند، فضاهای مثبت یا پر و فضاهایی که خالی هستند فضاهای منفی یا خالی نامیده می شوند.
باید تعادل مناسبی بین فضاهای مثبت و منفی در فضا ایجاد شود، تا نتیجه مطلوب به دست آید. هر گونه استفاده بیش از حد از لوازم و اشیاء دکوراتیو یا مبلمان و یا فقدان لوازم کافی در فضا تعادل را بر هم زده و نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد.


۲. خط


خط آغازی برای خلق فرم و شکل است. همچنین عنصری مهم در ایجاد کنتراست (تضاد) وحدت و هارمونی (هماهنگی) است. که سه اصل از اصول هفتگانه طراحی داخلی محسوب می شوند.
خطوط شکل ها را تعریف می کنند و به عنوان راهنمای بصری در تعریف فضاها استفاده می شوند. 
خطوط به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

 
خطوط افقی، عمودی و مورب یا داینامیک (پویا)


خطوط افقی در صندلی ها و مبلها و یا تحت ها دیده می شوند. و خطوط عمودی در پنجره ها، درها و درگاه ها و یا ستونها قابل مشاهده اند.
خطوط افقی حس امنیت و آرامش را به بیننده القا می کنند. در صورتی که خطوط عمودی حس رهایی و انبساط خاطر و حرکت رو به بالا را تداعی می کنند. خطوط داینامیک یا زاویه دار تحرک را القا می کنند، و در ساختار هایی مانند پله ها در فضا های داخلی دیده می شوند.
یک طراح داخلی باید مهارت ترکیب کردن و استفاده بجا از خطوط را برای خلق فرم داشته باشد. فرم یکی دیگر از عناصر اصلی در طراحی محسوب می شود‌. 


۳. فرم


فرم در حالت کلی به معنی شکل است. در واقع محیط یا خطوط خارجی هر جسم سه بعدی در فضا فرم نامیده می شود. فرم ها می توانند با ترکیب دو یا چند شکل خلق شوند، و به کمک بافتها، رنگ ها و الگوها هویت بگیرند. 
فرمی که درست طراحی شده باشد، هارمونی را برای فضا به ارمغان می آورد. و فرم‌های الحاقی به آن می توانند به کمک هم تعادل را رقم بزنند. 
فرم‌ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. فرم‌های هندسی (ساخته بشر یا مصنوعی) و فرم‌های طبیعی (ارگانیک). 
همچنین فرم‌ها می توانند به دو دسته فرم‌های بسته و فرم‌های باز تقسیم شوند. فرمهای باز همانطور که از نامشان پیداست فرم‌هایی هستند که می توان درون آنها را دید؛ و فرم‌های بسته اشکالی هستند که فقط سطح خارجی آنها قابل مشاهده است. 
حجم های صلب نمونه ای از فرم‌های بسته هستند.


۴. نور


نور یکی از عناصر معروف در طراحی داخلی است. نور چه به صورت طبیعی باشد چه مصنوعی بدون آن هیچ یک از عناصر مانند رنگ، بافت، الگو‌ها و ... بی معنی هستند.
نور به فضا روح زندگی می بخشد. و با ایجاد سایه روشن‌ها در المان‌های دیگر مانند فرم، خط و فضا، محیطی متنوع و دلچسب را خلق می‌کند. 
در حالی که استفاده از نور طبیعی با جایگذاری هوشمندانه درها و پنجره‌ها باید در حداکثر حالت ممکن حفظ شود، استفاده از نور مصنوعی در طراحی داخلی جایگاه ویژه ای دارد. نور مصنوعی به سه دسته کلی تقسیم می شود: نور اداری یا نقطه ای ، نور تاکیدی و نور عمومی روشنایی فضا.
نور اداری یا نقطه ای همانطور که از نامش پیداشت، مانند آباژور ها یا چراغ های مطالعه و ... برای روشن کردن منطقه ای خاص برای انجام کاری خاص مورد استفاده هستند. نور تاکیدی نیز مشخصا برای تاکید بر قسمتی خاص مورد استفاده است مانند اثر هنری خاصی یا تکه ای مبلمان مورد علاقه شما یا هر بخش که طراح تمایل به برجسته تر کردن آن بخش دارد. و نور عمومی روشنایی نیز برای روشنتر کردن کلیت فضای زندگی شما و انجام کارهایتان طبق روال و در ایمنی کامل مورد استفاده قرار می گیرد.


۵. رنگ


رنگ معمولا به معرفی خاصی نیاز ندارد. رنگها بین اشیا و لوازم ارتباط های معناداری خلق می کنند و باعث روح بخشیدن به فضا می شوند.  آنها با ایجاد فضایی زنده، روحیه فضا را تغییر می دهند.
رنگ‌ها باید بر اساس روانشناسی رنگ‌ها و ذهنیت و علاقه مندی ساکنین انتخاب شده و به کار بسته شوند. 
برای مثال رنگ قرمز، رنگی ایده آل برای اتاق نهار خوریست چرا که رنگی پر انرژی ست؛ و بیننده با دیدن آن به خوردن تشویق می شود. در حالی که رنگ سبز برای اتاق خواب رنگی ایده آل محسوب می شود. چون رنگ آرامش و سلامت است. 
هر رنگ سه ویژگی یا شاخصه مهم دارد که عبارتند از شدت، تن و ارزش رنگ. و یک طراح خوب باید با هر سه ویژگی کاملا آشنا باشد. به طوریکه با تسط بتواند ترکیبات و جایگزین های مناسبی به فراخور هر فضا و طراحی پیشنهاد دهد.

رنگ‌ها به دو دسته کلی رنگ‌های اولیه و رنگ‌های ثانویه تقسیم می شوند. رنگ‌های اولیه شامل قرمز، زرد و آبی هستند. که سایر رنگ‌ها از ترکیب آنها ایجاد می شوند.
در دسته بندی جزئی تری رنگ‌ها به دسته‌های دیگری تقسیم می شوند، رنگ‌های ترتیبی، مکمل، تک رنگ و مشابه. 


۵. بافت


بافت به صورت کلی در قالب یک سطح معنی پیدا می‌کند. و بیان می کند که یک سطح چگونه به نظر می رسد و حس یا لمس می شود. بافتها عمق و جذابیت در فضا ایجاد می کنند. و احساس، ثبات و جلوه سطح را تعریف می کند.  بافتها نیز به دو دسته کلی تقسیم می شوند : بافت‌های بصری که تنها از طریق ارتباط بصری احساس مد نظر طراح را به بیننده القا می کنند و بافتهای عملکردی که هر دو حس لامسه و بینایی را حمایت می‌کنند. 
تمام منسوجات در فضا از روکش بالشت‌ها و کوسن‌ها گرفته تا روتختی‌ها و پرده‌ها حتی پوشش دیوار ها و کاغذدیواری‌ها نیز دارای بافت هستند. برای ایجاد فضایی متنوع و زیبا طراح باید در انتخاب بافت‌ها دقت بیشتری به خرج دهد. یکی از روش‌ها استفاده از یک بافت برجسته برای متمایز کردن بخش مورد نظر است. در حالیکه برای جلوگیری از یکنواختی فضا باید از بافت متضاد دیگری نیز در کنار بافت قبلی به فراخور استفاده شود.


۷. الگو


الگوها به طراحی داخلی جذابیت و زندگی می دهند. آنها معمولا در ترکیب با رنگ‌ها، معنا و شخصیت بهتری به خود می گیرند. الگو‌ها داستان‌های خود را دارند! و تداوم و حرکت های انتقالی ملایمی را در فضا رقم می زنند. 


این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا اطلاعات مناسبی که به دنبال آن بودید به دست آورید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید‌!

 

 

نظر خود را برای مطلب بنویسید